9 травня 2016 року біля меморіалу Вічної Слави зібралися тисячі сумчан, серед яких фронтовики, котрі боронили рідну землю від фашистської навали, діти війни, воїни-інтернаціоналісти, бійці АТО, козаки, козачата та їхні батьки. Вони принесли з собою портрети рідних, які загинули чи хоробро воювали, і квіти, щоб достойно й шанобливо відзначати 71-шу річницю перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Відомо, що у буремні 1941-1945 роки невидимий героїзм проявили й козаки, об’єднані в козацькі кавалерійські дивізії. Досить часто вони з оголеними шаблями під козацькими малиновими прапорами йшли в атаки проти армад ворожих танків і перемагали: спалювали їх. Сотні тисяч козаків показали зразки відваги у піхотних, артилерійських, танкових військах, авіації та військово-морському флоті.Вони взяли участь у більшості вирішальних наступальних боях і риссю хвацько промчали на конях вулицями Берліну. Безпристрасним свідченням того, як воювали козаки, є рядки з листа, знайденого в ранці убитого німецького солдата Альфреда Курца: «Усе, що я чув про козаків війни чотирнадцятого року, блідне перед тими жахіттями, які ми відчуваємо при зустрічі з козаками зараз. Один спогад про козацьку атаку наводить жах і примушує тремтіти. Щоночі я галюциную козаками. Козаки – це якийсь вихор, що змітає на своєму шляху всі перепони й перешкоди. Ми боїмося козаків, як відплати Всевишнього».
За винятковий героїзм, проявлений у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, біля ста тисяч козаків-кавалеристів та сотні тисячтих, котрі служили в інших військах, були нагороджені орденами і медалями. Звання Героя Радянського Союзу були удостоєні 262 козаки-кавалеристи, ще більше – інших.
У жорстоких кривавих боях багато козаків полягли на полі брані. Ті, хто повернулися, ще й досі страждають від куль та осколків смертоносної зброї. Онуки й правнуки відважних воїнів старанно зберігають фронтові реліквії та дорожать ними. Як рідних вшановуютьвсіх ветеранів війни.
Цього святкового дня сучасні козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» (отаман – генерал-полковник Віктор Лях) разом з козачатами КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 (директор – Лідія Голуб) прийшли на відкриття пам’ятника Ветерану зі своїми козацькими малиновими прапорами.
Скульптура, відлита у бронзі – це збірний образ ветерана війни, який увібрав у себе найкращі якості людини, котра з честю виконавши свій військовий обов’язок, упродовж багатьох років трудилася на благо Вітчизни. Ветеран нагадує козакам і козачатам своїх прадідів і кожного з тих, кого вони з трепетом зустрічали на державних святах. Скульптор відтворив на обличчі ветерана благородну старість і доброту, світлий, теплий, глибокий, лагідний, мудрий погляд, що притаманний рідній чуйній сивочолій людині, яка з надією дивиться у майбутнє.
Світлий образ ветерана створено за сприяння Миколи Клочка, голови Сумської обласної державної адміністрації та Миколи Бондарєва, голови міської організації ветеранів України, Гіоргі Церетелі, заступника голови наглядової ради ПрАТ «Альфасистембуд». Ідея створення пам’ятника належить архітектору Володимиру Бикову, скульптору ЕльданізуГурбанову і Гіоргі Церетелі. Автори переконані, що настав час встановлення таких пам’ятників на знак вдячності ветеранам за їх Перемогу над нацизмом.
Козаки й козачата разом з представниками влади поклали квіти до підніжжя пам’ятника та подарували букети усім фронтовикам, які були присутні на відкритті, лагідно промовляючи слова вдячності. Сьогодні вони подякували йГіоргі Церетелі за запрошення козацького класу на відкриття пам’ятника Ветерану.
Козаки поклали до монументу Вічної Слави корзину квітів. До них приєдналися всі козачата і так само як дорослі, після покладання букетів, віддавали честь загиблим воїнам у роки Другої світової війни. На їх обличчях відображалися радість і скорбота.
Козаки впевнені, що разом зі школою вони формують хоробру, сильну, вольову, розумну та цілеспрямовану достойну зміну, здатну у майбутньому відстоювати цілісність нашої держави.
Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»