Засідання 60-ї Малої Ради МГО «Козацтво Запорозьке»

       В суботу, 9 вересня 2017 року, Міжнародна громадська організація «Козацтво Запорозьке» (далі МГО КЗ) провела ювілейну 60-ту Малу Раду. Вереснева Мала Рада, яка традиційно збирається на початку цього місяця для обговорення актуальних питань сьогодення на передодні проведення чергових Покровських Рад, при обмеженій кількості запрошених гостей.

     Не дивлячись на деяку святковість заходу, козаки, що прибули з більшості регіонів України готувались до серйозної розмови, бо на порядок денний виносились питання, що мали важливе значення не тільки для МГО КЗ, а й для козацького руху взагалі: дисципліна у світлі козацьких традицій та Звичаєвого права, взаємовідносини між різними козацькими організаціями та спроби сторонніх організацій і окремих «лідерів» тиснути на козацькі структури в намаганні черговий раз «об’єднати», очолити та підпорядкувати їх під себе, інші питання внутрішнього життя МГО КЗ, діяльності організації. Присутні в залі 54 козаки та Представник Гетьмана в Польщі (приймав участь в роботі Ради по Скайпу, що передбачене Статутом) затвердили Порядок денний.

60 Мала Рада МГО «Козацтво Запорозьке» визначилася з своїми преорітетами

        Високий тон одразу у вступному слові задав багатолітній очільник МГО КЗ, Гетьман козацтва Запорозького, маршал Дмитро Сагайдак. І розмова відбулась! Пряма, відверта і критична. Аналіз стану справ, в світлі вимог нової редакції Статуту МГО КЗ (1-й етап впорядкування документації на вимоги Закону «Про громадські організації») показав, що були значні порушення у Окружної Старшини Січеславського округу, деяки з них виявились не «на висоті», допускали грубі порушення вимог Статутних документів та Внутрішніх положень. Рішення по наявних порушеннях були прийняті без затримки і рішуче - від пониження в званнях до звільнення з посад та призначення Наказного отамана і нового Представника Гетьмана в окрузі. Після цього ситуація там трохи стабілізувалась.

Важливим і відповідальним був 2-й етап впорядкування статутних документів місцевих підрозділів МГО КЗ зі статусом юридичної особи. Від сьогоднішнього дня розпочинається 3-й етап – перереєстрація відокремлених підрозділів МГО КЗ. До кінця року планується закінчити, ці питання взагалі, провести основні структурні зміни в організації на вимоги чинного законодавства.

Після виступу Начальника Генштабу маршала Петра Чуваєва делегати визнали роботу Генеральної канцелярії в цілому «задовільною». Хоча у виступах звучала критика діяльності декількох підрозділів та їх отаманів. Як позитивний приклад згадувалась діяльність отамана Сумської паланки, генерал-командора Віктора Ляха за патріотичне виховання підростаючого покоління, створення «козацьких » класів.

     Після обговорення питання, щодо втручання сторонніх організацій і окремих осіб в діяльність МГО КЗ, спроби нав’язати нам «меморандуми», «всесвітні конгреси» та «форуми», було одноголосно підтримано рішення взаємодіяти тільки з організаціями, зареєстрованими в законний спосіб, приймати участь виключно в заходах, що не суперечать Статуту МГО КЗ та погоджені з Генеральною канцелярією МГО КЗ . Таким чином можна уникнути провокацій, авантюр тощо. Загальновідомо, що ті чи інші особи, напередодні виборів в країні, починають «любити» козаків. Ініціюють «об’єднавчі» процеси, щоб проштовхнути себе до парламенту а через нього в органи державної влади, а то і на посаду Президента. Не всі знають, що будучи на посаді Головного отамана Українського Козацтва (1994 -96 рік) Дмитро Сагайдак запропонував внести (1995 році) в нову редакцію Статуту УК таку норму: Гетьманом козаків України може бути, за його згодою, тільки Президент України. У випадку його відмови, він визначається з Наказним гетьманом. Велика Рада УК погодилася з таким рішенням. На таких позиціях Гетьман козацтва Запорозького Дмитро Сагайдак продовжує стояти і зараз.

      Нинішня виборча компанія в козацькому русі вкотре розгортається з явними намаганнями використати згуртування козаків, об’єднання всіх формацій до купи на час проведення таких, для підтримки і обрання невідомо кого. Це ще під великим секретом у Олександра Костюка, але є явними намірами у Дмитра Сухініна. Щодо першого то це як «кіт в мішку», а другому надається точна характеристика у Листі-зверненні до козаків від Голови ради Старійшин Запорозького краю Ігоря Синепольського, зачитаного на цій Раді та доданого до Протоколу Ради. Єдине, що об’єднує цих «кандидатів» - явні порушення правових норм, використання Громадської ради при МОУ та інших державних органів в своїх неприглядних цілях, вдавання до провокацій, шантажу та погроз керівникам козацько-громадських організацій, шаленого тиску на них. Але більшість керівників козацьких структур не піддались на ці манівці і як мильна бульбашка луснула чергова спроба проведення «об’єднавчого Конгресу» Сухініна, «об’єднавчого Меморандуму» Костюка та «Форуму» Полоза.

     Гетьман Сагайдак особливо рекомендував звернути увагу отаманам на те, що після невдалої спроби тиску на керівників козацьких організацій ці претенденти «на папаху» їздять по областях та намагаються оманним шляхом, через воєнкомів, впливати на отаманів обласного рівня тих козацьких організації (а їх абсолютна більшість) які не підтримали проведення «Конгресу», «Меморандуму» та «Форуму». Так їхня «діяльність» являється протизаконною. Такими діями вони підставляють державні структури від імені яких представляються (Кабмін і Адміністрацію Президента України тощо).

     Статут МГО КЗ унеможливлює членство своїх козаків в інших козацьких формаціях. Тому присутні члени Малої Ради затвердили Наказ Гетьмана МГО КЗ Дмитра Сагайдака за №85 про виключення з Реєстру козака Володимира Понєдєльніка, з позбавленням його козацьких звань та нагород МГО КЗ. Він першим попався «на гачок» Костюка та «отримав» своє через край. Також на підставі Рапортів Начальника генштабу Петра Чуваєва та Головного отамана Окремого природо-правозахистного округу Олександра Пилипенка за різні порушення Статуту МГО КЗ з організації виключено з позбавленням козацьких звань: 19 членів Генеральної старшини, 8 – Полкової старшини, 7 – Курінної старшини та 3 – Козацької старшини.

     Підводячи підсумки розгляду питань Порядку денного, Гетьман МГО КЗ Дмитро Сагайдак окреслив ті завдання, які стоять перед козацтвом, нагадав питання, які пропонуються до розгляду на Покровських Радах. Також Гетьман Сагайдак провів нагородження орденами та медалями МГО «Козацтво Запорозьке» найбільш активних отаманів за високі досягнення в роботі та вклад в розбудову МГО КЗ. Сьогодні п’ятеро присутніх на Раді козаків отримали з рук Гетьмана свої нагороди, серед них орден «ПОКРОВА» 1-го ст. – отаман Сумської паланки, генерал-командор Віктор Лях.

Прес-центр МГО  «Козацтво Запорозьке»