Козаки Сумщини відсвяткували День Преображення Господнього

Сумська паланка МГО "КОЗАЦТВО ЗАПОРОЗЬКЕ"

         19 серпня Українська Православна Церква святкувала День Преображення Господнього. У цей день козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку зібралися у Спасо-Преображенському кафедральному соборі, щоб щиро помолитися на святковій літургії та привітати митрополита Євлогія з возведенням у вищий сан. Козаки у парадних одностроях вишукувалися перед храмом. Урочисто зустріли митрополита Євлогія, привітали його та з козацькими почестями супроводили до Спасо-Преображенського кафедрального собору

        Сумський Архіпастир очолив Божественну літургію у співслужінні соборного духовенства. У своєму Архіпастирському слові Владика Євлогій закликав до зміни власного життя через християнське налаштування та дотримання заповідей Божих, участі у церковних таїнствах. Владика говорив урочисто, переконливо, наводячи відповідні цитати із святого Євангелія.
          Під час такої промови козаки ще більше усвідомлювали себе захисниками Української Православної Церкви, вникали в суть кожного слова митрополита Євлогія. Відчували як з кожним роком формується, зміцнюється й гартується їхня духовність

         У козацькому житті свято Дня Преображення Господнього відіграє дуже велике значення. Адже саме у цей святий День Спаситель показав нам славу Свого Божества і показав нам шлях до особистого преображення через молитву, корисні Богоугодні справи, постійне й наполегливе вдосконалення своїх внутрішніх якостей.

       До того як зійти на гору Фавор і стати на молитву, Спаситель з благословення Господа Бога здійснив багато добрих справ на користь Свого Отця і свого народу. Коли Він став молитися, “обличчя Його засяяло наче сонце, і одяг став блискучим, як сніг” (Мф. 17:2). Ісус Христос преобразився. Показав приклад того, що під час щирої молитви людина з’єднується з Богом. Вона стає ближчою до Бога. Молитва повертає нас до Творця, і ми бачимо, наскільки ми можемо вмістити в себе Божественне Сяйво, що виходить від Божества на всяке творіння.
        З самого ранку й до кінця служби здійснювалося освячення яблук, груш, винограду. Сотні мирян зміняли один одного. За півдня тисячі віруючих принесли до храму корзини наповнені фруктовими дарами. Раділи гарній днині й можливості не тільки освятити принесену городину, а й самим окропитися освяченою життєдайною водою

           Представники козацьких громад сумлінно й смиренно виконували свої громадські обов’язки під час усіх релігійних дійств.

       Після богослужіння козаки, як воїни Христові, очолили хресну ходу навколо Спасо-Преображенського кафедрального собору. Численна хресна хода проходила із читанням Євангелія. Митрополит Євлогій окропляв богомольців святою водою. У процесі такого Богослужіння були проголошені многоліття та привітання.

           Митрополит Євлогій подякував козацьким громадам за гарну службу та сфотографувався з ними на добру згадку.

         Слід також відзначити, що церковна громада головного храму Сум на чолі з козаками приготувала для богомольців святковий обід, яким пригостила сотні бажаючих підкріпитися на храмовому подвір’ї.

        Самі ж козаки продовжували святкувати День Преображення Господнього у трапезній кафедрального собору. Обмінювалися думками щодо поліпшення роботи козацьких громад і об’єднання зусиль в ім’я Святої Православної Церкви.

Інформація надана отаманом Сумської паланки МГО "Козацтво Запорозьке" - Генерал-командором Віктором Лях

Вгору

Шляхами козацтва через твори мистецтва

       21 серпня 2018 року козаки, берегині та козачата двох дитячих козацьких чат Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у відкритті художньої виставки «Козаччина. Мистецтво крізь віки». Нова виставка мистецьких творів була приурочена 27-й річниці незалежності України і відкривалася у Сумському обласному художньому музеї імені Н. Онацького.

       Увагу дорослих і дітей привертали такі старожитності епохи козацтва, як ікони та оздоблені шатами Євангелія. Вони уважно розглядали козацькі люльки, парсунні портрети уславлених гетьманів, а також твори відомих митців ХІХ століття. Такі музейні експонати допомагали на якусь мить зануритися в далеку епоху минувшини, проникнути в етнографію й побут наших козацьких пращурів.

     Серед музейних експонатів були й твори сучасності: історичні полотна та портрети, які зберігають образи нащадків славного козацького роду.
       Отже виставка для нас – дорослих членів козацької громади – стала цінною й тим, що в більшості художніх персонажів далекої й сучасної епохи відчувався незламний дух і патріотизм козацького народу, що позитивно впливало на свідомість козачат.
Дуже сподобалась козачатам картина «Подарунок», написана С. Васильківським у 1912 році.

          У центрі виставкового комплексу – портрет уславленого Богдана Хмельницького, котрий за час свого гетьманування спромігся відбудувати вільну Україну, що була цілих триста років під пануванням Литви та Польщі. В експозиції виставки багато інших портретів гетьманів України.

         Перлиною виставки стала книга – стародрук 1681 року – Євангеліє наказного гетьмана війська Запорозького Павла Полуботка. Дорогоцінні барокові шати до книги, що вражають майстерністю виконання та релігійністю майстрів і замовника, були створені в 1716 році.

         Ікони XVIII століття Правобережної та Лівобережної України дають можливість проаналізувати особливості іконописного письма періоду козацького бароко, якому притаманна яскравість та соковитість кольорів, декоративність зображень тощо. Прикладом цього є іконописний образ Богоматері Нев’янучий цвіт. У правій руці Богоматір тримає нев’янучий цвіт з трьох різних квіток, що символізує її цнотливість, чистоту й непорочність у впродовж всього земного й неземного життя. На лівій руці Вона тримає маленького Ісуса зі згортком сувою святого письма, який свідчить про його святість. Весь одяг Матері Божої оздоблений квітами… Ця ікона настільки красива, що мимоволі полонить, притягує погляди дорослих і дітей.

          Козаки, берегині, воїни Нацгвардії України, козачата та інші відвідувачі з цікавістю розглядали експонати виставки, вдивлялися в них, вслухалися у слова екскурсоводів і здавалось, що перед ними виникають живі образи гетьмана, козака, або сліпого кобзаря, котрий змальований на полотні В. Кондратюка «Кобзар призиває у військо Б. Хмельницького». Так чи інакше – картина відображає не тільки реалістично відтворені події часів Хмельниччини, а й поетичний образ кобзаря, який також відіграв немалу роль в мобілізації населення на визвольну війну. Своєрідним образом-емблемою визвольної боротьби українського народу став козак Мамай. Картинний образ Мамая став шедевром народного мистецтва і набув найбільшої популярності в народі. Був чи не в кожній селянській хаті.

        Приємно відзначити, що до теми козаччини зверталися десятки видатних художників, котрі мали козацьке коріння. Навіть такі видатні музейники, як Н. Онацький і С. Таранущенко, походили з древніх козацьких родин.
     Дорослі й малі козаки із радістю сприймали інформацію про те, що саме з козацького середовища вийшла національна аристократія, яка брала на себе функції утворення державності, розвитку економіки, освіти, культури й опікування мистецтвом.

       Генерал-командор Віктор Лях, берегиня Ляна Крівшенко, козачата Яна Тимошенко та Валерія Сіробаба у своїх інтерв’ю телерадіокомпаніям дали високу оцінку художнім творам і заявили, що в цей день завдяки працівникам Сумського обласного художнього музею імені Н. Онацького усі вони здійснили чудову й незабутню мандрівку шляхами козацтва через кращі твори мистецтва.

FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine