Козаки та поети Великої Писарівки відзначили свято хрещення Київської Русі

Сумська паланка МГО "КОЗАЦТВО ЗАПОРОЗЬКЕ"

      У День Свята 1030-річчя Православна Церква прославляє любов і милосердя Боже до всього українського народу. Впродовж понад 10-ти століть зберігає та передає у чистоті ту святу віру, фундаментом якої є сам Господь. Свята Православна Церква й до сьогодні виховує у людей християнську любов до Ісуса Христа і свого ближнього. Сприяє формуванню таких ціннісних якостей, як милосердя, жертовність, терпіння, здатність прощати… Це до вподоби віруючим і всьому багатостраждальному народу України. Не випадково чверть мільйона прихожан Української Православної Церкви зібралося в Києві для участі у Хресній ході. Свій незмінний обов’язок під час такого широкомасштабного релігійного дійства виконували й козаки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» на чолі зі своїм Верховним отаманом – гетьманом козацтва Дмитром Сагайдаком. Та, мабуть, в кілька разів більше людей відзначали цей ювілей у своїх населених пунктах.

          Так, козаки Велико-Писарівського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та студійці мистецького літературно-поетичного об'єднання «Джерело натхнення» відзначили це свято в лісовій зоні відпочинку Гетьманського парку біля дерев'яної скульптури Володимира Великого. Його виготовив і встановив підосавул Василь Статівка.

         За рік, що минув від часу її встановлення, скульптура стала ще більш величною та привабливою для місцевих жителів і гостей. Тут гарно облаштовано і впорядковано прибережну зону річки Ворскла. Збудовано велику бесідку з назвою «Володимирська», поруч – пляж. Є гарна нагода відпочити й набратися сил. На День Хрещення Русі понад двадцять осіб зібралося тут. Спочатку вони провели відкрите засідання шанувальників поетичного мистецтва, на якому Володимир Мірошник продекламував свого вірша «До 1030-х роковин освячення Київської Русі та прочитав доповідь, затим виступили: Володимир Гаманов, Марія Примак, Людмила Сінянська, Галина Почерніна та ін.

       Вони підкресли виняткову роль православ'я, що надихає людей ще більше любити Господа Бога, Батьківщину, свій народ, природу, а особливо – річку Ворсклу, вода якої сприяє оздоровленню населення, а також висловили занепокоєння тим, що окремі релігійні й привладні діячі своїми вчинками створюють розкол у державі.

       Павло Фінтісов приурочив встановленню скульптури святому рівноапостольному великому князю Володимиру такі рядки:
 

На березі Ворскли під лісом зеленим
Тут пам'ятник гордо стоїть,
З могутнього дуба втілений в образ
Як пам'ять пройдешніх століть.
Стоїть задивившись на воду прозору
На цей зачарований ліс,
У древню пору, у пору сувору
Ти нам християнство приніс.
Стоїть святоликий, могутній, великий
Й до нас ніби він промовля,
Живіть люди мирно, любіть Україну –
Це ж наша найкраща у світі земля.

       Отаман Великописарівського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» осавул Василь Статівка, як автор втілення скульптури Володимира Великого у життя, у своєму зверненні до присутніх подякував усім за ту увагу, яку вони сьогодні разом з мешканцями селища Великої Писарівки приділяють його мистецькому витвору та поздоровив учасників зібрання із великими християнським святом. Побажав їм Божої благодаті, міцності духу та невичерпної снаги до креативної діяльності на користь Української Православної Церкви й українського народу.

        Після офіційної частини, всіх присутніх запросили до проведення хресної ходи до добре облаштованого працівниками Гетьманського парку пляжу для купання відпочиваючих під назвою «Чхурика». Тут у воді, неподалік від берега, осавул Василь Статівка встановив красивий дерев'яний хрест з оздобленням, біля якого відразу ж почали плавати та пірнати деякі наші учасники, імітуючи процес імпровізованого хрещення народу Київської Русі. До них приєдналася велика кількість відпочиваючих, щоб взяти участь у такій несподіваній і небаченій досі у Великій Писарівці театрелізованій імпровізації. Як досвідчений отаман, підосавул Василь Статівка надав такому здавалось би стихійному дійству особливої «серйозності»: за «козацьким звичаєм» пошикував усіх бажаючих «охреститися» у колону по одному і взяв до рук козацьку зброю. Кожен охочий зануритися у воду підходив до отамана, вклонявся йому, називав своє ім’я й просив «охрестити». Отаман міцною козацькою рукою клав на голову стоячого по пояс у воді «нехрещеного» козака (козачки) бойову козацьку шаблю і зі словами: «В ім’я Отця і Сина і Святого Духа» тричі поволі, тиснучи на неї, опускав до тих пір, поки голова козака не зникне під водою. По здійсненні «хрещення», козак підходив до хреста, хрестився й цілував його. Пройти такий «козацький» ритуал хрещення зібралося багато бажаючих, особливо малечі. Підосавулу Василю Статівки допомагали здійснити таке театреалізоване дійство чотар Михайло Краснокутський – магістр богослов'я та осавул Костянтин Гладченко, котрий активно займався оцерковленням воїнів АТО у зоні бойових дій на сході України. Подивитися на таку захоплююче виставу зібралися усі відпочиваючі Гетьманського парку, фотографували та підбадьорювали учасників «хрещення», ділилися враженнями та славили отамана Василя Статівку.

       Звичайно ж усе це відбувалося б зовсім по-іншому, але саме в цей день в районі практично не було ні однієї важливої духовної особи, окрім магістра богослов'я чотаря Михайла Краснокутського. Усі священики були в цей час у місті Києві на великому святі, приуроченому 1030-й річниці з Дня Хрещення Русі.

        Тож, як завжди, козаки Великописарівщини намагалися прикрасити – звеличити День Хрещення Русі, зробити його незабутнім в очах односельців. Їм це вдалося. Чотар Михайло Краснокутський на протязі всього свята не розлучався із своїм баяном, супроводжуючи музикою всі святкові дійства.

        Схвильовані та розморені купанням учасники та запрошені з неабияким задоволенням зібрались за святковим столом із смачними стравами та лісовою кашею, яку люб'язно учасникам свята приготували господарі Гетьманського парку – Сергій Кривонос та Михайло Обідець. Свято продовжувалось у цікавих розмовах, що супроводилися музикою та декламуванням поетичний творів на честь великого Православного свята і уславлених митців Великої Писарівки.

      Прекрасна погода сприяла цьому святу, тож практично всі учасники свята залишились дуже задоволеними окрім напевне лісових птахів, які кидалися в різні боки та надовго замовкали у відповідь на салютні постріли із козацької гармати, які проводив підосавул Василь Статівка.

(використано фрагменти матеріалу Валентини Мартем'янової та фото Віталія Лаптєва з неофіційного сайту Великої Писарівки, Сумської області)

Як козаки та козачата вітали воїнів АТО з Днем незалежності України

      Козачата дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського тривалий час співпрацюють з Центром обслуговування учасників бойових дій, директором якого є Мордванюк Олександр Васильович. До цього часу він був командиром 15-го окремого мотопіхотного батальйону «Суми», у якому разом з усіма відстоював територіальну цілісність України і наш козак – чотар Артур Абрамітов. Олександр Васильович може розповісти маленьким козачатам багато цікавого про ратну звитягу відважного Артура, котрий (як і маленькі козачата) розпочинав свій гарт в учнівській козацькій заставі, а затим вдосконалював свою майстерність у Сумському міському курені Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» пліч-о-пліч з досвідченими козаками. За особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, зразкове виконання військового обов’язку Артур Абрамітов нагороджений орденом “За мужність” III ступеня (посмертно).

       Тисячі військовослужбовців пройшли через лихоліття війни на сході України – війни за відстоювання територіальної цілісності нашої незалежної держави. Багато з них потребують різнобічної реабілітації й тривалої адаптації до мирного життя.
    Саме для цього у м. Суми створено Комунальну установу "Центр обслуговування учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та членів їх сімей" Сумської міської ради. Цей центр створений і організований силами учасників АТО. Він надає військовослужбовцям і звільненим у запас різнобічну допомогу. Центр здійснює вкрай необхідну роботу з реабілітації втраченого здоров’я. В ньому надаються консультації лікарів та психологічна допомога. Здійснюється висококваліфікований масаж і гідромасаж, проводяться реабілітаційні заняття в тренажерному залі. І звичайно ж для учасників АТО тут організовуються зустрічі, урочисті заходи, розваги. До організації останніх долучається і наш структурний підрозділ – дитяча козацька чота імені святого праведного Петра Калнишевського, що базується у КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25, м. Суми (директор Лідія Голуб).

      Цього разу козачата разом з отаманом Сумської паланки Віктором Ляхом та берегинею Ліною Крівшенко підготували святкову концертну програму: «Україна – це ми!» для воїнів АТО з нагоди Дня незалежності України. Майбутні захисники Вітчизни відповідально готувалися до зустрічі з матерями загиблих військовослужбовців і воїнами 15 окремого мотопіхотного батальйону «Суми» та 27-ї Сумської реактивної артилерійської бригади, в якій мужньо боронили Україну осавул Костянтин Гладченко (нагороджений почесною відзнакою «За заслуги перед м. Суми» ІІІ ступеня) та чотар Михайло Лойко (нагороджений почесним нагрудним знаком «Подяка міського голови»). Багато інших козаків пройшли вогненними шляхами сучасної війни. Про це добре знали й пам’ятали маленькі козацькі побратими. Тож, не зважаючи на літні канікули, дорослі і діти ходили на численні репетиції й сумлінно відпрацьовували номери концертної програми. І ті й інші цілковито усвідомлювали, що така праця є їх другим, ніким незамінним і не менш важливим фронтом на терені України.

   20 серпня 2018 року у Комунальній установі "Центр обслуговування учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та членів їх сімей" Сумської міської ради відбулися урочистості з нагоди Дня незалежності України. Першими до зали зайшли прапорщик Артем Свириденко і його трирічний син Тимур. Їх радісно зустрів генерал-командор Віктор Лях. Міцно й обережно потис руку Тимура, привітав зі святом незалежності України та спитав: «Чи любиш ти співати й танцювати?».
     – Ні! У мене на це немає часу – відповів Тимур. Такої ж відповіді отримав козак і на багато інших запитань.
Наостанок Віктор Васильович поцікавився: «Можливо ти навчаєшся дратися?».
     – Так – радісно відповів Тимур, Дратися у мене завжди є час. Цьому мене навчає тато – учасник бойових дій.
    Як добре, коли вихованням сина займається справжній чоловік – подумав отаман й запропонував татові й сину перші місця. Тимур одразу показав як він битиме недруга

      У першій частині святкової концертної програми «Україна – це ми!» звучали хорові декламації про дитячу козацьку чоту імені святого праведного Петра Калнишевського, про ратну звитягу славного козацького товариства Запорозької Січі та пісня «За славу і за волю», а також у виконанні Валерії Сіробаби прозвучала гумореска «Козаки».

       У другій – основній частині – урочисте віршоване звернення до учасників бойових дій, воїнів АТО й уславлення їх ратної звитяги. Пролунали хорові пісні «Солдат України», «Червона калина», «Козацька похідна», вірш «Жди мене, мамо!», поміж піснями – виступи вихованців школи бальних танців КСТ “Динамо-Суми” (керівник – Ольга Сафронова).

     Перед військовослужбовцями виступив генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке». Розповів воїнам про головні завдання Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» на чолі з її Верховним отаманом, маршалом козацтва Дмитром Сагайдаком, а також про діяльність загонів територіальної оборони, що створені на базі структурних підрозділів Сумської паланки; про участь козаків у бойових діях у складі 27-ї Сумської реактивної артилерійської бригади, N-ї бригади розвідки, 15-го окремого мотопіхотного батальйону «Суми», N-ї мотопіхотної бригади окремої танкової роти, N-х штурмових батальйонів; про навчання й козацький гарт підростаючого покоління; про інноваційні підходи до виховання учнів козацьких класів.

        На завершення свого виступу генерал-командор Віктор Лях подякував особовому складу 27-ї Сумської реактивної артилерійської бригади за активну участь у військово-патріотичному вихованні козацької молоді та продекламував вірш «Чтоб стать мужчиной – мало им родиться…» Михайла Львова, у якому найвиразніше змальовано справжню чоловічу сутність:
                                                      «Щоб чоловіком стати – їм мало народитись,
                                                      І щоб залізом стати – рудою мало бути.
                                                      Ти маєш переплавитись, розбитись
                                                      І як руда себе у жертву принести…»

                                                                                                                              (переклад Віктора Ляха)
           Саме таку чоловічу сутність виявляють захисники Вітчизни й ті козаки МГО «Козацтво Запорозьке», котрі самовіддано й жертовно служать рідному народу, безоплатно, не шкодуючи ні сил, ні часу, навчають, виховують і гартують молодь, випробовують її на міць і винахідливість.

Інформація надана отаманом Сумської паланки МГО "Козацтво Запорозьке" - Генерал-командором Віктором Лях

Вгору
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine