gallery/n_head_smol
gallery/depositphotos_2
gallery/depositphotos_2

Козацькі походи на конях Славутськими козаками у 2018 році

«Важко знайти що-небудь більш органічніше, аніж союз козака і коня, хіба що мати з немовлям можуть посперечатися з оним»

західноєвропейський літописець XVIІ століття
 

gallery/pic_2_01
gallery/depositphotos_2
gallery/depositphotos_2

І сила, і розум


    Запорізький козак, який проводив більше половини свого життя у походах, цінував свого коня і любив його. У думах, що наспівували кобзарі, кінь був найріднішою істотою для українця: «У нього (козака) бідного сиротини, чорна бурка – його сват, сивий коник – його брат».    

       Зазвичай козаки були байдужі один до одного, проте до своїх коней січовики ставилися з великою ніжністю, довіряли їм найбільш сокровенні таємниці, ділилися з ними душевними переживаннями.
     Коні також відрізнялися особливим відношенням до своїх господарів. Відомий історик Дмитро Яворницький писав про коней запорожців, що «ті були наділені надзвичайним розумом, силою і витривалістю»:
       «Крикне, бувало, запорожець коневі «повзи», то він простягне передні ноги вперед, а задні назад, і повзе. А як почує свист козака, то відразу помчить до нього».
        Смертельно поранений басурманською шаблею або кулею, козак просив коня – свого вірного друга – «розповісти» про загибель хазяїна в Січі і в далекій Україні. Загиблих у бою воїна і коня ховали разом. Причому часто-густо збруя похованого коня коштувала набагато більше, аніж спорядження і одяг його господаря.

gallery/pic_3_00

Скакуни – на вагу золота


         Проте не лише ліричні думи свідчать про особливе ставлення українців до коней. "Запорізькі козаки дбайливо утримують кінські заводи", – стверджував західноєвропейський мандрівник, що відвідав південь України в XVIІ столітті, – широкі степи із соковитою травою – ідеальне місце для вирощування коней». Про запорізькі угіддя говорили: «Там сіна – по коліна, свіжого пійла – по стійла». Отже, недивно, що землі навколо Січі були заповнені численними кінськими табунами.
       Заможні козаки володіли сімома-десятьма сотнями скакунів, а особливо заможні – і того більше. За свідченням хронік, у 1712 році кримські татари під час раптового набігу захопили у полковника Опанаса Ковпака до семи тисяч коней. А останній кошовий отаман Запорізької Січі Петро Калнишевський тільки за один раз продав 14 тисяч своїх скакунів.
       Українські коні користувалися підвищеним попитом. Їх охоче купували для ратних справ поляки, росіяни, турки і татари. Зазвичай гарний кінь виступав у ролі коштовного підношення. Так, козаки-запорожці, що перебували по службових справах у Санкт-Петербурзі, часто-густо надсилали на Січ листи, адресовані кошовому і старшині, з таким проханням:
       «Найпокірніше просимо вашу вельможність і військову старшину прислати панові Н. пару цугових або одного верхового огира. Ану ж вони нашу справу до Сенату швидше довезуть».

gallery/depositphotos_2
gallery/depositphotos_2
gallery/pic_2_03
gallery/depositphotos_2
gallery/depositphotos_2

       6 - 7 травня 2018 року. Проведено козацький похід верхом на конях під назвою «Козацька слава». Маршрут походу м. Славута - м. Корець Рівенської обл. – м. Славута. Протяжність маршруту 120 км. В поході приймало участь 16 козаків та 10 джурів.

gallery/pic_3_02

        16 - 18 травня 2018 року.  Проведено  козацький  похід  під назвою «Вояки УПА – наша слава».  Маршрут походу  м. Славута, - с. Стригани - м. Нетішин, - м. Остріг - м. Славута. Протяжність маршруту 110 км. В поході прийняло участь 22 козаки та 12 джурів.

gallery/depositphotos_2
gallery/depositphotos_2

         1 - 6 серпня 2018 року організовано та проведено козацький похід верхом на конях з м. Славута до м. Почаїв, протяжність маршруту понад 350 км.  В поході  приймали участь 33 козаки та 5 джурів. В поході козаки Славутської Паланки  супроводжували Почаївську Ікону Божої  Матері  в  церковній ході.  Відвідали Свято-Успенську Почаївську Лавру.   Провели 3 зустрічі з жителями         м. Острога, Кременця, Почаєва.

         21 вересня 2018 року. З нагоди Дня міста Славути, козаки прийняли активну участь в цих заходах, сформували колону козаків піших та колону козаків верхом на конях, під козацьким прапором пройшлися перед центральною трибуною міста, де було багато гостей та вулицями міста.

gallery/depositphotos_2
gallery/depositphotos_2
gallery/pic_3_21
gallery/depositphotos_2
gallery/pic_2_12
gallery/depositphotos_2
Вгору

Матеріали надані отаманом Хмельницького округу МГО "Козацтво Запорозьке" - Адміралом козацтва Василем СИДОРОМ

gallery/img_3579_1
gallery/depositphotos_2
gallery/pic_011a
gallery/depositphotos_2
gallery/depositphotos_2