FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine

Місце музики у вихованні козачат

        16 березня 2019 року в актовому залі Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся обласний етап Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси»

           У сучасній системі козацького навчання й виховання важливе місце посідає музичне виховання, яке є невід’ємною складовою діяльності дитячих козацьких громад Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», що створюються та діють на базі дошкільних, спеціалізованих і загальноосвітніх закладів Сумщини. За допомогою музики та музичних декламувань передаються емоції, почуття, настрій, воля й дух козацької молоді. Музика є незамінним засобом спілкування та презентації дитячих козацьких громад на урочистих державних заходах. Вона сприяє особистому самовираженню, підсиленню значимості козацької діяльності, підтриманню певного порядку й належної дисципліни.

          Досить часто тільки завдяки залученню учнів козацького класу до виконання музичного твору вдається швидко налагодити дисципліну і вгамувати школярів під час проведення позаміських заходів. Без музики важче дотримуватися ритмічного маршу під час руху в колоні та здійснювати іншу нелегку статутну діяльність дитячих козацьких громад.
          Музика є засобом пізнання козацької культури та природного довкілля. Вона, на переконання Василя Сухомлинського, «дає силу слабкому, й лагідність непокірному, допомагає звільнитися від усього суворого в оточуючому житті, розвиває уяву дитини, надаючи їй нові відчуття». За допомогою музики козачата дошкільного закладу й початкової школи охочіше пізнають навколишній світ і самих себе. Музика супроводжує підростаючого козача з раннього віку до джури й козака. Крокує з ним поруч впродовж всього козацького життя.

         Василь Сухомлинський наголошував, що в мелодії та словах рідної пісні криється могутня виховна сила. В могутності виховної сили української пісні переконані й козаки та берегині Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».
          Не випадково пісня, як потужний дієвий засіб, щоденно використовується козаками і берегинями Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» у національному вихованні дітей козацьких груп дошкільних закладів та учнів козацьких класів загальноосвітніх закладів Сумщини. Пісенний арсенал учнів 2-В козацького класу КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми (який складає Гімн України, сучасні й народні патріотичні пісні, колядки, щедрівки, тощо) стимулює розвиток кращих військово-прикладних і загальнолюдських якостей.
     Систематичне виконання музично-рухових вправ (відбивання ритмів на барабанах, виконання танцювальних рухів, маніпулювання шаблями…) є позитивним для фізичного та психомоторного розвитку учнів козацького класу, а також розвитку дрібних м’язів рук, координації рухів, що у свою чергу впливає й на підвищення рівня музичного розвитку козача.
         Підвищенню рівня музичного розвитку також сприяють вправи для кистей рук та пальчикова гімнастика, що проводяться під час фізкультхвилинок і фізкультпауз на уроках, а також вузликова гімнастика – під час проведення туристсько-екологічних заходів.
         Слід зазначити, що у нас нема попереднього відбору учнів до першого козацького класу. Зазвичай батьки, за деяким винятком, віддають сюди дітей для того, щоб виправити поведінку чи поліпшити їхні фізичні та розумові якості. Як правило, тільки 1-3 з них мають музичний слух і відповідні здібності. Незважаючи на такий стан, дитячий козацький колектив (на чолі з колективом 5-го козацького класу) у повному складі долучається до виступів на всіх державних урочистостях, починаючи з Дня незалежності та Дня міста Суми.

      Інноваційна діяльність, організована нами, позитивно впливає на пробудження й розвиток музичних здібностей козачат, гуртування музичного козацького колективу, в якому слабкіші учні мотивовані досвідченим педагогом бегинею Ліною Крівшенко, намагаються наслідувати більш успішних, стають затребуваними й вагомими у зростаючому й музично-підготовленому дитячому козацькому гурті. Цьому сприяють заслужений діяч мистецтв України Валерій Козупиця і Людмила Стародимова, учитель музики КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми.
        У результаті такої затребуваної діяльності, учнів козацьких класів постійно залучають до концертних програм, приурочених відзначенню державних свят. Вони успішно виступають на сценах Сумського обласного академічного театру драми та музичної комедії імені М. С. Щепкіна, Сумської обласної філармонії, Сумського театру юного глядача, загальноосвітніх закладів, на площах і вулицях м. Суми. Беруть активну участь та перемагають у Міжнародних, Всеукраїнських, обласних, міських фестивалях і конкурсах патріотичної пісні.

        З метою виявлення і підтримки талановитих дітей та учнівської молоді, залучення їх до процесу збереження надбань національної культурної спадщини, пропаганди серед дітей та учнівської молоді кращих зразків народної та сучасної української естрадної пісні у м. Суми відбувся міський і обласний етап Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», номінація «художнє виконавство» – «Співуча веселка».
             25 січня 2019 року у Палаці дітей та юнацтва м. Суми пройшов конкурс учасників міського етапу Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси». Козача дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського Кіра Казбан зайняла І-ше місце у номінації «Художнє виконавство».
            16 березня 2019 року в актовому залі Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся обласний етап Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», де козача Кіра Казбан зайняла ІІІ місце серед 110 учасників і нагороджена Дипломом ІІІ ступеня у номінації «Художнє виконавство» та «Співоча веселка».
Співочі таланти Кіри Казбан пробудилися завдяки її навчанню в козацькому класі, де успішно використовуються сучасні інноваційні технології, які впливають на розвиток музичної пам’яті, мовленнєвих і вокальних здібностей.

       На другому році навчання в козацькому класі у Кіри сформувався прекрасний тембр голосу. Відшліфований у насиченій козацькій діяльності, красивий і чистий звук, а також її патріотичний репертуар дозволив Кірі заявити про себе, завоювати призові місця у міському та обласному етапах Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», стати музичною зіркою дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського.
     До рівня виконавського мистецтва Кіри Казбан підтягуються Тимофій Леоненко, Ілона Алексенко, Дмитро Рогожний. Гарно співають Поліна Мажуга, Поліна Акіменко, Софія Бондаренко, Єгор Герасименко, Уляна Тимохіна та Марія Тимохіна. До них із неабияким задоволенням долучаються усі інші члени співочої дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевськогою.

УЧАСТЬ КОЗАКІВ У ВІДЗНАЧЕННІ СВЯТА ТЕПЛОГО ОЛЕКСІЯ 

         30 березні 2019 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у відзначенні свята Теплого Олексія та Дня народження протоієрея Олексія Селегеня – козацького священика, настоятеля храму Різдва Богородиці села Кам’янка, Тростянецького району.
       Після літургії поміж інших сповідувалися та причащалися Святих Таїн на відпущення гріхів генерал-командор Віктор Лях, генерал-осавул Василь Северин, військовий старшина Михайло Лях, козацький полковник Олексій Панченко, берегиня Рита Осадча та берегиня Тетяна Северин. Під час гріховного очищення козаки внутрішньою мовою розуму, душі та серця давали обітницю Ісусу Христу твердо і сміливо відстоювати свою віру та самовіддано захищати храми Української Православної Церкви.

      Козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» радо вітали свого духовного наставника із 59-ю річницею з Дня народження, щиро дякували йому за турботу й молитви, спрямовані на зміцнення духовного й фізичного здоров’я, за мудрі повчальні настанови та гостинність.

       Протоієрей Олексій Селегень зосередив увагу козаків на тому, що близько місяця залишається до святкування Великодня – Воскресіння Христового – найголовнішого, найсвітлішого і найурочистішого весняного свята православних християн. Побажав усім зміцнення волі при дотриманні посту, прояву мужності при захисті храмів Української Православної Церкви та гарної снаги при здійсненні добрих вчинків.

Вгору

Інформація надана отаманом Сумської паланки МГО "Козацтво Запорозьке" - Генерал-командором Віктором Лях