КОЗАЦЬКЕ ВІТАННЯ ВОЇНАМ-ІНТЕРНАЦІОНАЛІСТАМ

           Дитячу козацьку чоту імені святого праведного Петра Калнишевського зустрічали тривалими бурними оплесками. 14 лютого 2019 року козачата гідно вийшли на сцену Сумського театру юного глядача, адже саме їм – учням 2-В козацького класу КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми – випала честь відкривати урочистості з нагоди 30-ї річниці виводу військ з Афганістану. Короткі лаконічні слова ведучого й гучна хорова декламація дитячої презентації сколихнула театральну залу, викликала у глядачів сплеск радості, гарних емоційних почуттів і віру в майбутнє України:

З давніх пір, з глибин віків
Суми – місто козаків.
Ми сміливі, ми – сумські
Козачата слобідські!

        Наперед дитячої козацької чоти виходить Артем Варуха й, немов бувалий воїн, виразно й урочисто гучно чеканить слова:

Рясніє календар новими датами,
А серед них – сумний і болісний Афган!
Важкі шляхи судилося пройти солдатам
Крізь віхоли піщаних бур
І полум’я боїв Гардеса й Кандагара.

        Про полум’я боїв Гардеса й Кандагара козачатам повідали воїни-інтернаціоналісти, серед яких і полковник Володимир Щеглов, а про віхоли піщаних бур Афганістану майбутнім захисникам Вітчизни розповів їхній козацький наставник генерал-командор Віктор Лях. Тож, козачата, вже задовго до виходу на театральну сцену, своїми дитячими серцями пережили далекі героїчні вчинки своїх співвітчизників – героїв Афгану. У своїй дитячій уяві козачата подорослішали, змужніли. На сцені викладаються в повну силу.
        Єгор Герасименко продовжує карбувати слова:

Була війна жорстока і кривава.
Горів вогонь і забирав життя.
Учасникам боїв – довічна слава!
І тричі тим, хто в залі тут сидить!

          Козачата роблять крок вперед і злагоджено та гучно вигукують:          

Воїнам-інтернаціоналістам – Слава! Слава! Сла-а –в-а-а-а! 

        У такі хвилини діти немов би перевтілюються, невпізнано міняються в кращий бік. Серед них постійно знаходиться і їхня вчителька – берегиня Ліна Крівшенко, яка дуже переживає і водночас пишається своїми вихованцями, підстраховує їх. Адже багато дитячих виступів перериваються бурними оплесками вражених воїнів-інтернаціоналістів й учасників бойових дій на Сході України.

           І знову наперед виходять Кіра Казбан і Михайло Кондратюк. Вони виголошують слава вдячності усім тим, хто вижив у тій кривавій війні:

Усі хто вижив у Афгані,
Хто вистояв, у тій війні.
Для нас Ви, істинні герої,
Як ті, що спочивають у землі.
У Вас уже і скроні засріблились
За три десятки трудових років,
Але ж ви й досі залишаєтесь солдатами,
Готовими іти за Україну в бій!

        У виконанні дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського звучить пісня «За славу і за волю» у якій використовуються барабани й козацькі списи, що значно підсилює й по-особливому забарвлює зміст такої патріотичної пісні. Зал знову зривається оплесками і схвальними вигуками на адресу козачат, а ті хором гучно та злагоджено декламують: «Хай все буде добре».

        І знову наперед виходять Ілона Алексенко, Тимофій Толстенков і Поліна Акіменко, щоб побажати воїнам-афганцям, воїнам антитерористичної операції на Сході України і всім присутнім у театральній залі добра, щастя й гарної долі, успіхів у праці на користь родини й України, кохання й радості...

        Після таких щирих побажань на адресу афганців й тих, хто й досі відстоює цілісність нашої Вітчизни , а також усіх учасників бойових дій в інших куточках світу, ветерани встали і вдячно аплодували дітям.
         У виконанні козацького ансамблю прозвучала пісня «Сім шляхів». Солістами були Кіра Казбан і Тимофій Леоненко.

На завершення свого виступу козачата хором вигукували:

Віват, Кандагар і Герат!
Віват, Файзабад і Ганзі
Віват, Хайратон і Шиндант!
Віват – вам усім, дорогі шураві.
Віват, Кундуз і Баграм!
Віват, Кабул і Саланг!
Віват, Пулі-Хумрі І Гардез!
Віват, вам усі, дорогі шураві.

       На такі вигуки козачат воїни-афганці відреагували вставанням і вдячними оплесками. Козачата з честю виконали свій патріотичний обов’язок і гідно сходили з театральної сцени під схвальні відгуки розчулених фронтовиків. Несли з собою мішок солодких дарунків від мужніх і добрих афганців і, звичайно ж, – незабутні враження, які ще довго надихатимуть їх на здійснення нових корисних вчинків.

ЯК КОЗАЧАТА СВЯТКУВАЛИ СТРІТЕННЯ ГОСПОДНЄ

      У цьому матеріалі ми хочемо розповісти вам про те, як учні дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми святкували Стрітення Господнє. Козачата почали готувалися задовго до його проведення. Із Закону Божого вони дізналися, що подія, коли святі Симеон і Анна зустріли в Ієрусалимському храмі принесеного Божою Матір’ю та Іосифом Младенця Христа і прославили Його, називається празником Стрітення Господнього – зустрічі Господа. Святкується Православною Церквою, як одне з великих свят, 15 лютого на 40-й день після Різдва Христового. Руками козачат і берегині Ліни Крівшенко – учителя 2-В козацького класу – у рекреаційній зоні початкової школи була прикрашена імпровізована сцена, на якій зверху великими вирізаними букв викладено дату й назву свята. Нижче розміщено ікону Стрітення Господнього на якій відображено визначну для віруючих реальну історичну подію: Матір Божа передає Немовля Ісуса на руки праведного і благочестивого старця Симеона, за ними стоять благочестива вдова Анна-пророчиця, яка служила Богові постом і молитвою день і ніч, та Іосиф, котрий тримає двох голубів, принесених для жертви. На столі, накритому скатертино, стоять запалені свічки та свячена вода. З одного боку сцени – малюнки козачат, приурочені святу, з другого боку – магнітна дошка з ключовими словами, що відображають події Стрітення Господнього.

      15 лютого 2019 року у рекреації початкової школи зібралися школярі молодших класів. Вони оплесками зустріли учнів 2-В козацького класу, котрі підготували для них вітальну програму, приурочену великому християнському святу.
         Козачата розповіли своїм одноліткам і старшим за віком про те, що у Стрітення Господнє, як і в Святе Різдво Христос являє усім нам своє Божество. Нагадали молодшим школярам про історію Стрітення Сина Божого сивочолим праведним Симеоном, який з трепітною радістю зустрів і прославив Ісуса.

          Козачата показали учням початкової школи міні-виставу Стрітення Господнього:
       До умовної хатини заходять три хлопчики із с вічками. Один із них повідомляє дітям, що у нашого християнського народу є звичай, пов'язаний зі святом Христового Стрітення – освячення води та свічок.

Хлопчики:
– Добрий день цій хаті.
Господиня:
– Добрий день! А звідки ви йдете?
Хлопчики:
– З церкви йдемо, свічки та воду посвятили.
Господиня:
– Заходьте до нашої хати, посидьте з нами. Дуже добре, що пам'ятаєте народний звичай – свічки та воду на Стрітення святити. Свічки називали громічними. Це тому, що на свято запалювали свічки, щоб врятуватися від грому та блискавиці. От і ми зараз це зробимо.

Господиня запалює свічку і промовляє:
– Запалю я свічку, щоб горіла,
Щоб грім та блискавка
Ваш будинок не спалили.
Ой, свічечка-свіча та свята водиця,
Від біди нас бережи
Й урожай майбутній вбережи
.

          Ще у старину казали, що така освячена вода має цілющу силу. Якщо нею розтерти хворі місця, вони перестають боліти.
Хлопчик:
– Мені також розповідали тато й мама, що Стрітенська вода, освічена у церковному храмі є дуже цілющою. Її радять набирати у невживану посудину і зберігати за образами та вживати впродовж цілого ріку.
        З далекої старини Стрітенською водою зцілювалися від усяких хвороб, нею благословляли синів на військову службу, проводжали у далекі небезпечні мандрівки. Нею кропили худобу, коли вперше виганяли на пасовисько, домашню птицю та бджіл.
Дівчинка:
А я у велике свято
Набрала з криниці святої водиці.
Буду умиватися, сили набиратися.

Хлопчик:
В людей веселіють, яснішають лиця.
Їм силу бадьору вертає водиця.

         Розповіді козачат про свято Стрітення Господнього доповнила берегиня Ліна Миколаївна – їхня вчителька. Вона розповіла, що у багатьох українських родин є цікавий звичай, пов’язаний з цим святом. Напередодні свята Стрітення Господнього жінки випікали печиво у вигляді жайворонків і голубів.
         У зв’язку з цим Ліна Миколаївна поділилася з дітьми секретами приготування здобного тіста та запросила їх до майстер-класу з ліплення та випікання маленьких святкових голубів.

           Та, мабуть, найприємнішим для маленьких школярів було споживання власноруч виготовлених смаколиків.

Вгору

Інформація надана отаманом Сумської паланки МГО "Козацтво Запорозьке" - Генерал-командором Віктором Лях

FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine