З Благословення священиків Української Православної Церкви справи козаків Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» залишають гарні сліди і добрі спогади

          Впродовж 25 років представники козацьких громад Сумщини активно взаємодіють з Українською Православною Церквою. Особливої якості така взаємодія набула з квітня 2000 року, з часу створення козацького куреня, який згодом став ядром Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке». Усі ці роки члени потужної козацької громади дієво стверджували вірність козацьким традиціям.

       Будь-яка суспільно корисна діяльність козаків здійснювалася з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, а затим – Блаженнішого Онуфрія; митрополита Запорізького і Мелітопільського Луки, митрополита Білоцерківського і Богуславського Августина; керуючих Сумською і Охтирською єпархією: єпископа Іова, архієпископа Марка, єпископа Іларія, єпископа Євлогія; керуючих Конотопською і Глухівською єпархією: єпископа Іннокентія, архієпископа Луки, єпископа Іосифа, архієпископа Романа; керуючого Роменською і Буринською єпархією архієпископа Іосифа; козацьких священиків: протоієрея Максима Денисенка, протоієрея Олексія Селегеня, протоієрея Ярослава Добрянського, протоієрея В’ячеслава Темного та багатьох інших священиків.

       У квітні 2000 року, з благословення єпископа Іова, на території Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка козаками на власні кошти було розпочато закладення Козацького скверу імені Петра Калнишевського на честь 310–ї річниці з дня народження останнього кошового отамана Запорозької Січі та добрих справ уже уславленої обласної козацької громади.

         У вересні 2000 року, з благословення єпископа Іова, були створені Студентське наукове товариство Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» при кафедрі педагогічної творчості та освітніх технологій СумДПУ ім. А.С. Макаренка та експериментальні козацькі класи у закладах освіти Сумської області. Багато часу козаки стали приділяти духовному гарту студентської й учнівської молоді, залученню її до участі у Хресних ходах і різноманітних масових церковних заходах.

       Влітку 2003 року, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, представники Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли активну участь у захисті Свято-Успенської Почаївської лаври від спроби її захоплення розкольниками та радикально-налаштованими громадянами України.
      З благословення ахієпископа Марка, козаками були звільнені й повернені Українській Православній Церкві храми, захоплені розкольниками УПЦ (КП). Для прикладу, – Свято-Троїцький храм у смт Липова Долина (2005) та козацький Свято-Духівський собор у м. Ромни (2008).
        У 2007 році, з благословення козацького священика протоієрея Ярослава Добрянського та за згоди начальника управління освіти Олени Попової, у школах №1, №5, №6, № 9, № 10, № 11 м. Шостка розпочали створюватися та успішно діяти дитячі козацькі структурні підрозділи Шосткинського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке». Згідно домовленості отамана паланки, на всі козацькі заходи запрошувався козацький священик протоієрей Ярослав Добрянський Української Православної Церкви.
      У березні 2008 року козаки та берегині Шосткинського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», з благословення козацького священика протоієрея Ярослава Добрянського, започаткували акцію «Зелені легені міста в долонях козака» з покращення природного середовища місць проживання козацьких родин. На початку квітня 2008 року біля будинку №17 по вул. Онупрієнка козаки Шосткинського куреня разом із джурами загальноосвітніх шкіл № 10 та № 11розпочали закладку козацького скверу.
       16 серпня 2008 року у ставропігійному монастирі Різдва Пресвятої Богородиці Глинська пустинь козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», на прохання архієпископа Конотопського і Глухівського Луки, забезпечували дотримання порядку під час Богослужінь, приурочених прославленню 13-ти причислених до лику святих Глинських старців. Козаки з радістю зустрічали й супроводжували Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, вслухалися у кожне слово його урочистих молитов, пишалися тим, що стали активними учасниками прославлення Собору преподобних Глинських старців, що на Сумщині відбувалося вперше.

       На початку січня 2009 року, з благословення козацького священика протоієрея Максима Денисенка, козаки започаткували довготривалу акцію «Піклуєшся за довкілля – дбаєш про своє здоров’є!» та звернулися до обласної, районних і міських рад, державних адміністрацій з проханням підтримати таку акцію, сприяти реалізації оздоровчих проектів у міських і сільських населених пунктах Сумщини. За кілька років козаки за участю представників влади заклали сквери та створили зелені зони відпочинку на узбережжі озера Чеха у м. Суми, м. Лебедин, с. Калюжне Лебединського району, с. Кровне Сумського району.

       27 червня 2009 року, з благословення архієпископа Луки, козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке” взяли участь у канонізації благовірного князя-мученика Іоанна Путивльського у Різдва Богородиці Мовчанському жіночому монастирі міста Путивль, а 28 червня 2009 року – у канонізації старців Софронієвої пустині у Софронієво-Мовчанській печерській пустині Різдва Пресвятої Богородиці біля села Нова Слобода. Іоанн Путивльський жив на Путивльщині 800 років тому, а старці Софронієвої пустині – 300 років тому, але в народі шанування новопрославлених святих тривало всі ці сотні років. І в 2009 році тільки офіційно було оформлено їх статус.
    20 кращих козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке” удостоїлися честі разом з Верховним отаманом України та Діаспори, гетьманом козацтва Запорозького Дмитром Сагайдаком зустрічати й супроводжувати Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, оберігати його і з достоїнством і честю забезпечувати порядок при здійсненні канонізації старців Софронієвої пустині у Софронієво-Мовчанській печерській пустині Різдва Пресвятої Богородиці.

        На початку квітня 2010 року, з благословення архімандрита Миколая –намісника Софронієво-Мовчанської печерської пустині Різдва Пресвятої Богородиці, козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке” започаткували довготривалу акцію: «Відродимо славу монастирських і церковних садів». Свій задум вони почали втілювати в життя на території православного чоловічого монастиря біля села Нова Слобода. Архімандрит Миколай радісно сприйняв ініціативу козаків і благословив їх на добрі справи. 20-22 квітня 2010 року козаками і священнослужителями було висаджено тут сто фруктових дерев, придбаних на кошти козацької громади. До речі, тоді всі дерева прийнялися, деякі відцвіли й подарували перші плоди.

       Та це був лише початок. У цьому ж місяці, з благословення ігумені Феодосії, ми висадили фруктові сади у Різдва Богородиці Мовчанському жіночому монастирі міста Путивль.

та на території храму Різдва Пресвятої Богородиці села Кам’янка, Тростянецького району, Сумської області.

         21 серпня 2010 року, в Свято-Різдва Пресвятої Богородиці Глинській пустині (село Соснівка Глухівського району Сумської області) за Божественною Літургією, яку очолив Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Володимир, відбувся чин прославлення трьох угодників Божих, які несли чернечий послух у цій обителі. Богослужіння звершувалось під відкритим небом на території монастиря. Забезпечення порядку підтримували козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке». Вони були єдиними з усіх 10 обласних козацьких громад (зареєстрованих на Сумщині), які з честю і достоїнством виконували свій священний козацький обов’язок під час здійснення чотирьох канонізацій, що вперше в історії проходили на території Сумської області.
          Восени 2010 року, з благословення єпископа Євлогія, на кошти козаків Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» було здійснено встановлення, відкриття та освячення пам’ятного знаку Петру Калнишевському у міському Козацькому сквері його імені. З нагоди такої події імениті гості висалили 15 хвойних дерев.

       Восени 2011 року козаки знову придбали, привезли та висадили у Софронієво-Мовчанській печерській пустині Різдва Пресвятої Богородиці ще 100 яблунь. Тепер у чоловічому монастирі є фруктовий сад, який щедро плодоносить.
Звичайно ж кожного року підсаджували фруктові дерева, навесні та восени обкопували їх, обрізали зайві гілки, формували крони, удобрювали.
        У 2011 – 2012 навчальному році, з благословення єпископів Євлогія та Іосифа на базі загальноосвітніх закладів Сумської області було створено мережу козацьких класів, які стали науковими майданчиками Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України. На базі козацьких класів п’ять роки поспіль проводяться Міжнародні та Всеукраїнські науково-практичні конференції «Інноваційні підходи до виховання учнів козацьких класів загальноосвітніх закладів України». На таких конференціях багато уваги приділяється духовному вихованню молоді, її оцерковленню.
      Восени 2012 року у рамках довготривалої акції «Піклуєшся за довкілля – дбаєш про своє здоров’є!» козаками, берегинями, учнями козацьких класів і їх батьками було започатковано закладку дитячого козацького міні-скверу та козацького лісу на території Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми. За козацькими зеленими зонами діти постійно доглядали разом зі своїми козацькими наставниками та батьками. На сьогодні козацький міні-сквер став прикрасою шкільного подвір’я, а «Козацький ліс» – гарною навчальною базою КУ ССШ І-ІІІст. № 25 м. Суми.

        У рамках такої доброчинної акції козаки висадили й доглянули понад 300 гектарів лісу та шість зелених зон у містах і селах Сумської області, значно покращили природне середовище місць проживання більшості козацьких родин.
       12 листопада 2015 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» разом з архієпископом Лукою, священиками Запорізької і Мелітопольської єпархії, козаками м. Запоріжжя взяли участь у закладці скверу імені Петра Калнишевського.
         13 листопада 2015 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у канонізації останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського, яка відбувалася в Свято-Покровському архієрейському соборі м. Зароріжжя. У цей день була звершена остання заупокійна літія по Петру Калнишевському, після чого отамана Запорізької Січі канонізували у лику місцевошанованих святих Запорізької єпархії УПЦ в чині праведних. Канонізацію очолив Предстоятель УПЦ Блаженніший митрополит Онуфрій. "Ми сьогодні вшановуємо святого Петра Калнишевського і просимо, щоб він помолився за нас грішних, щоб Бог послав нам любов до чесноти, бажання її здійснювати, а також мир на нашу землю. Щоб ми почали своє сходження в духовному житті з терпіння по відношенню один до одного. Тому що терпіння є першим ступенем любові до ближнього", – сказав митрополит Онуфрій.
         Взимку 2015 – 2016 року, з благословення епископа Романа, козаками Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» на місці розвитку ганебних подій було попереджено любителів легкої поживи з кагорти УПЦ (КП) про неможливе захоплення старовинного Свято-Покровського храму у с. В’язове Конотопського району Сумської області.
      16 січня 2016 року козаками, з благословення єпископа Конотопського і Глухівського Романа, при Свято-Вознесенському кафедральному соборі м. Конотоп було вперше створено та здійснено відкриття Дитячого церковно-приходського козацького центру. Генерал-командор Віктор Лях вручив джурам, берегиням і козачатам цього центру прапор та необхідну методичну літературу.

         01 листопада 2016 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» зібралися у селі Кам’янецьке Тростянецького району Сумської області, щоб вирізати, вирубати утворені хащі навколо храму Вознесіння Христового, прибрати храмову територію й висадити на ній новий фруктовий сад з високосортних видів яблунь та груш, обсадити його абрикосами, черешнями, вишнями, сливами.
         22 листопада 2017 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» продовжили довготривалу акцію: «Відродимо славу монастирських і церковних садів». У цей день вони висаджували й досаджували фруктові дерева на території храмів Української Православної Церкви у трьох населених пунктах Тростянецького району, Сумської області.
          Загалом у 2017 році козаками Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» за безпосередньої участі їх отамана на території Сумської і Охтирської єпархії було закладено п’ять церковних фруктових садів.
       Таким чином, впродовж восьми років козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» висадили фруктові сади на територіях двох монастирів, п’яти церков і майже при всіх будинках проживання козацьких родин.
          У 2014 – 2018 роках немало зусиль доклали козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» з облаштування похідних церков й оцерковлення воїнів у зоні АТО, залученню до такої діяльності священників Української Православної Церкви. Козаки, берегині, джури і козачата стали ініціаторами проводів солдат і офіцерів у зону бойових дій з використанням ікони Покров Божої Матері, а також багатьох справ волонтерства, благодійництва, милосердя, відродження духовності, утвердження канонічного Православ'я впродовж усіх років військових протистоянь на сході України.

        Заступник командира батареї осавул Костянтин Гладченко розповів джурам і берегиням, як швидко кріпне віра у Господа Бога під час бойових дій у зоні антитерористичної операції на сході України.

        Військова старшина Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» здійснює професійне керівництво куренями, осавульськими сотнями, козацькими загонами швидкого реагування, чатами, роями й заставами. Домагається, щоб в усіх структурних підрозділах паланки працювали козацькі священики. Без їх участі не проводиться жодне з козацьких дійств.
       Козаки паланки, з благословення козацького священика протоієрея Олексія Селегеня, не тільки беруть шлюб, й вінчаються, інколи – чотирма козацькими подружжями одночасно.

Вгору

Інформація надана отаманом Сумської паланки МГО "Козацтво Запорозьке" - Генерал-командором Віктором Лях

         Це, на думку більшості козаків паланки, найбільш значущі дії у життєдіяльності обласної козацької громади стосовно її взаємодії з Українською Православною Церквою.
      Багато структурних підрозділів Сумської паланки, їх отаманів і підпорядкованих козаків, нагороджені грамотами єпископів і архієпископів Конотопської і Глухівської єпархій та Намісника Різдва Пресвятої Богородиці Глинської Пустині за старанні труди на славу Святої Православної Церкви.
        Здійснені, з благословення Блаженніших Володимира та Онуфрія, митрополитів, архієпископів і єпископів, протоієреїв і ієреїв Української православної Церкви, добродійні справи козаків Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» залишили у гарячих козацьких серцях добрі й незгладими спогади. На сьогодні результати козацької діяльності тішать погляди й душі чисельних тисяч віруючих людей, мешканців міст і сіл Сумщини. Сподіваємось, що ліси, монастирські й церковні сади, сквери, пришкільні оази, висаджені й доглянуті руками дорослих і малих козаків, переживуть їх творців, адже ростуть вони і радують людей з благословення Божого.