14 жовтня 2023 року на алеї героїв АТО, ООС, російсько-української війни і маленької Злати Захарчук відбулися урочистості з прийняття присяги та посвяти в козаки військових козацької сотні Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».
На такі урочисті прибули підполковник Євген Казанцев – командир військової частини 3051 Національної гвардії України, Михайло Мельник – начальник Сумської районної військової адміністрації, члени козацьких родин, представники козацької старшини паланки та її прес-центру.
Кандидати в істинні козаки, котрі під час річного випробувального строку виявили мужність, відвагу, наполегливість у вдосконаленні бойових навичок і стали надійними побратимами, вишикувалися у шеренгу. Перед ними стали: отаман Сумської паланки, отаман Сумського міського куреня, отаман військової козацької сотні, військовий капелан, прапороносець та гості.
Урочистості розпочалися козацьким молебнем, який здійснив військовий капелан, майор Національної гвардії України, протоієрей Олег Гаврилюк.
Генерал-полковник Віктор Лях привітав кандидатів в козаки з успішним проходженням річного випробувального терміну та подякував їм за зразкову службу в батальйонах Добровольчих формувань територіальної громади м. Суми. З напутнім словом звернувся до кандидатів в козаки і підосавул Геннадій Кисляк – отаман військової козацької сотні.
Отаман Сумського міського куреня, військовий старшина Михайло Лях зачитав наказ отамана Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» і розпочав читати присягу козака по частинам, всі гучно, злагоджено, хором повторювали текст присяги:
«Я … вступаю до лав Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» і, перед Пречистою Богородицею, Господом Богом, святим праведним Петром Калнишевським, всіма святими та козацькими побратимами, урочисто присягаю бути вірним козацьким звичаям, традиціям, товариству паланки і всьому народу України.
Присягаю самовіддано обороняти Україну, захищати її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість. Під час бою зберігати холоднокровність і зосередженість, влучно стріляти. Сумлінно і чесно виконувати козацькі та військові обов’язки, накази отаманів і командирів військових частин, неухильно дотримуватися Конституції України, Законів Божих і Статуту Збройних Сил України, зберігати козацькі та державні таємниці.
Присягаю виконувати свої обов’язки в інтересах держави, віри православної, Козацтва Запорозького. Присягаю дотримуватися правил безпеки при виконанні бойових завдань, не легковажити життям, завжди пам’ятати, що тільки живий воїн може боронити Україну.
Присягаю ніколи не зрадити козацтву і народу України!»
Після прийняття козацької присяги, військовий капелан благословив їх хрестом на зразкове козацьке служіння та окропив усіх свяченою водою.
Далі виголошував повчальні слова: «Служи, козаче, вірою і правдою Українському народу, Православній Церкві та Міжнародній громадській організації «Козацтво Запорозьке». Дорожи наданим званням козака і будь вірним сином свого народу»! Після таких слів, отаман брав шаблю у дві руки й підносив її до обличчя козака, який цілував козацьку зброю й гучно вигукував: «Слава козакам!».
Вставши і розвернувшись лицем до козацького строю, чітко, виразно й гучно промовляв слова: "Служу козацтву, Вірі Православній та українському народу!" Крокував до строю та займав своє місце.
Далі було здійснено ритуал цілування козацького прапору. Прапороносець схиляв прапор. Кандидат у козаки шанобливо й бережно брав в руку кінець прапора і, злегка схиливши голову, цілував його.
При здійсненні ритуалу посвяти в козаки, кожен кандидат підходив до отамана, ставав на праве коліно. Отаман, покладаючи шаблю на праве і ліве плече, гучно промовляв: В ім’я Святої Трійці: Отця, і Сина і Святого Духа! У пам’ять славного Січового товариства ти, Андріє, посвячуєшся в козаки!
Немаловажним, цікавим і пам’ятним для істинних козаків став ритуал смирення. Під час проведення такого ритуалу, отаман паланки генерал-полковник Віктор Лях, привітавши всіх з прийняттям присяги і посвяти у славне козацьке товариство, попросив їх ніколи не зазнаватися й подав команди: «Рівняйсь! Струнко! «На коліно!». Зайшов за них і, настановляючи козаків на сумлінне служіння народу України, розпочав їх бити по плечах і спині шаблею плиском, як б’ють різкою хлопців-свавольців. Бив по-справжньому, а тому шабля плиском, вдаряючи по спинах козаків, видавала гучний плескіт. Биття з ляскотом шаблі, збуджувало емоційні переживання козаків, залишало незгладимі позитивні враження. Після третього ляскання по плечах і спині, кожен з козаків гучно вигукував: «Дякую, Батько, за науку!». Декого ж доводилося бити шаблею доти, доки його гучна козацька вдячнісь була почута кожним козаком 50-метрової шеренги. Слід зазначити, що розвитку сили голосу в даному козацькому товаристві приділяється дуже багато уваги, адже кожен з козаків (за потреби) має з готовністю замінити командира і силою чіткого, гучного і впевненого голосу впливати на побратимів під час штурмових бойових дій.
Як правило, на завершення таких урочистостей було здійснено загальне вітання і обмін враженнями. Зі словами короткого вітання долучилися: генерал-полковник Віктор Лях – отаман паланки, підполковник Євген Казанцев – командир в/ч 3051 Національної гвардії, Микола Мельник – начальник Сумської військової районної адміністрації, військовий капелан Олег Гаврилюк, військовий старшина Михайло Лях – отаман Сумського міського куреня, підосавул Геннадій Приймак – отаман військової козацької сотні. Привітали один одного і козаки.
Справжнє чоловіче свято з прийняття присяги й посвяти в істинні козаки продовжувалося за застольною козацькою трапезою, а також (за непорушним козацьким звичаєм) – за сімейним столом у кожній козацькій родині.
Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»