Козаки гідно відзначили день святого праведного Петра Калнишевського у Сумському міському сквері його імені

 

    День на 14 жовтня 2023 року був не звичайним. Зранку сяяло сонце, а вже о 8 годині 30 хвилин навколишній простір вкрився густим туманом настільки, що дерева «заплакали».
    Біля пам’ятного знаку Петру Калнишевському у Сумському міському сквері його імені застигла почесна варта козаків військової сотні Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».

    Козаки вишикувалися в каре. Перед козаками стали: генерал-полковник Віктор Лях – отаман паланки; підполковник Євген Казанцев – командир військової частини 3051 Національної гвардії України; Михайло Мельник – начальник Сумської районної військової адміністрації; військовий капелан, майор Національної гвардії України, протоієрей Олег Гаврилюк. У кожного з них була своя місія, а мета – одна. Вона полягала у вшануванні пам’яті земного життя Петра Івановича Калнишевського й тих, хто й донині втілює в життя його найкращі ідеї.

    Урочистості відкрив генерал-полковник Віктор Лях, котрий коротко розповів про головні віхи життя Петра Калнишевського – останнього виборного кошового отамана Запорозької Січі. Доповів  про відкриття досі невідомих сторінок його козацької доби. 
Так, наприклад, до цього часу майже ніхто не бачив зображення золотої медалі Петра Калнишевського, усипаної діамантами. Однак нашим козакам-науковцям усміхнулася вдача. У процесі багаторічного пошуку, козакам Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» вдалося знайти фото золотої медалі із зображеннями Катерини ІІ та Петра Калнишевського. На цьому фото видно, що  медаль Калнишевського оздоблена 135 діамантами: 11 великими, 22 середніми, 97 малими і 5 меншими. 
    На реверсі золотої медалі викарбуваний витончений напис: «Войска запорожскаго кошевому  Калнишевскому за отлично храбрыя противу непріятеля поступки и къ службе усердіе». Цей напис обрамлений багатим розкішним орнаментом з різних вензелів, прапорів, копій, а на самому верху, над лавровим розтягнутим вінком, зображено голову Петра Калнишевського в образі Марса – язичницького Бога війни. Вважаємо, що таким чином Самойло Юдін (майстер, котрий займався вирізанням штемпелів реверсу золотих і срібних медалей за хоробрість для козацтва того часу) ще більш уславив ратну звитягу кошового отамана Запорозької Січі.
    Отже, ми маємо ще одне прижиттєве зображення обличчя Петра Калнишевського. Одним з доказів цього є те, що тільки на персональній медалі Петра Івановича чітко проглядається, повернений вправо козацький чуб, що спадає на чоло з під шолому. Та й саме зображення обличчя язичницького Бога війни не таке, як на інших козацьких медалях, – воно більш схоже на Петра Калнишевського.

    Персональну золоту медаль виготовлено за розкішною трьохярусною формою. Тобто такою, що складається з трьох нероздільних частин.

    Першою нижньою частиною є сама медаль діаметром 65 мм, обрамлена по всьому периметру звитою проволокою з червленого золота та обручем з вишуканим орнаментом (із жовтого золота), оздобленим великими, середніми і малими діамантами.

    Другою верхньою частиною є Андріївська стрічка із золота жовтого кольору, яка прикрашена діамантами і складена в бант,  скріплений стилізованою квіткою з одинадцяти діамантів.

    Третьою частиною є царська корона із золота жовтого кольору, що густо усипана діамантами й увінчана хрестом з діамантами. 
    Загальна висота золотої медалі, щедро оздобленої діамантами – близько 140 мм, а ширина – близько 85 мм.
    Такою  дорогою, розкішною й неповторною медаллю був відзначений за винятково-хоробрі ратні вчинки єдиний з поміж усіх видатних кошових отаманів Запорозької Січі – Петро Іванович Калнишевський, нині – святий праведний Петро (Калнишевський) – наш військовий і козацький молитвеник перед Господом Богом і Пречистою Богородицею…
    Так вшанувала цариця талановитого й мужнього отамана, а згодом надала наказ про знищення Запорозької Січі та заслання Петра Калнишевського до Соловецького монастиря без права спілкування з будь-якими людьми…
    Молебень, приурочений святому праведному Петру Калнишевському, здійснив військовий капелан, майор Національної гвардії України, протоієрей Олег Гаврилюк. 

    Козаки та гості вшанували пам’ять земного життя святого праведного Петра Калнишевського покладанням квітів до підніжжя пам’ятного знаку на його честь.

     Начальник Сумської районної військової адміністрації Михайло Мельник, від імені  командира оперативно-тактичного угруповання «Суми» генерал-майора Василя Осипчука, вручив козакам і козацьким берегиням Грамоти та Подяки за високий професіоналізм, мужність, незламність, налагодження результативної взаємодії козаків з військовими частинами і спецпідрозділами оперативно-тактичного угруповання «Суми», рішучість і хоробрість, виявлені при захисті м. Суми та його околиць під час повномасштабного вторгнення російської агресії, сприяння у забезпеченні надійного тилу Збройних Сил України й добровольчих формувань та з нагоди Дня вшанування пам’яті Петра Калнишевського.

    Грамотою ОТУ «Суми» були також відзначені колективи Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та Приватного благодійного оздоровчо-освітнього центру «Мурашка». 

    Вісім кращих представників козацтва були відзначені Почесними грамотами голови Сумської районної державної адміністрації – районної військової адміністрації за високий професіоналізм, сумлінну працю, мужність, незламність і жертовність, виявлені при захисті населених пунктів Сумської районної територіальної громади  та з нагоди  відзначення Дня українського козацтва.

    Генерал-полковник Віктор Лях, за дорученням керівника Сумського земляцтва у місті Києві, голови Народної Палати України та Всеукраїнського благодійного фонду імені Петра Калнишевського, вручив підполковнику Євгену Казанцеву найвищу Почесну відзнаку «Хрест Петра Калнишевського» за підтримку у розвитку козацтва, результативну співпрацю та взаємодію під час російсько-української війни згідно укладених договірних положень та впровадження ідей Калнишевського у теперішнє життя.

    У свою чергу командир військової частини 3051 Національної гвардії України підполковник Євген Казанцев нагородив генерал-полковника Віктора Ляха Грамотою за вагомий внесок у розвиток козацтва та відродження козацьких традицій на Сумщині, впровадження патріотичного виховання молоді у дусі українського лицарства, національної ідеї, відданості рідному народу та Вітчизні і з нагоди відзначення Дня захисника України.

    Вшановуючи пам’ять земного життя Петра Івановича Калнишевського і тих, хто й донині втілює в життя його найкращі ідеї, ми відчували неймовірні щасливі почуття своєї причетності до збагачення козацької слави й наближення довгоочікуваної перемоги над російськими агресивними військами.


Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»