Жіноча козацька громада «Берегиня» при Сумській паланці Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» є однією із самих активних в Україні. І це не дивно, адже переважна більшість з них має вищу педагогічну освіту й вагомий досвід роботи з військово-патріотичного виховання студентської та учнівської молоді, підготовки її до захисту рідного краю із залученням батьків. Козацькі берегині й донині уміло використовують накопичений досвід умотивованої взаємодії з дорослими та молоддю. Підтримують їх бойовий дух, особистим прикладом докликають і долучають до громадського спротиву, до стримання та відсічі ворожої агресії, служби у Збройних Силах України, Державній прикордонній службі, Національній гвардії України та Добровольчих формуваннях територіальних громад Сумщини.
Часто козацькі берегині є незамінними у фронтовому та прифронтовому товаристві, а тому вони нерідко відзначаються владою та командуванням військових частин і добровольчих формувань за зразкове виконання спеціальних і бойових завдань.
08 березня 2024 року шість з них були запрошені до Сумської обласної ради для отримання Почесних відзнак. Не було – серед хоробрих захисниць України – солдата Марини Кальченко. Вона у цей час виконувала спеціальне завдання в іншій області.
Їх зустрів та запросив до свого кабінету Вадим Лисий – 1-й заступник голови Сумської обласної ради. Вадим Вікторович, за родом своєї діяльності, досить часто буває у військових частинах та на бойових позиціях Добровольчих формувань. Добре знає про нелегку, а інколи й надважку службу жінок, котрі при деяких обставинах аж ніяк не поступаються чоловікам. Нерідко, при виконанні спеціальних завдань, вони виявляють витривалість, на яку не здатні чоловіки.
З особливою шаною та гостинністю приймав посадовець жінок у польових військових одностроях. Звеличував їх вишуканими промовами, частував кавою та шоколадними цукерками. Виражав конкретизовану вдячність за їхню ратну та трудову звитягу. Козацьким берегиням приємно було відчувати рідкісну обізнаність високопосадовця про їхню службову діяльність, про створення більш сприятливих умов для військових жінок.
Для вручення Почесної відзнаки Сумської обласної ради «За заслуги перед Сумщиною» ІІ ступеня було запрошено козацьку берегиню Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», Кальченко Марину Олександрівну – солдата військової частини 117 ОБрТрО за високий професіоналізм, сумлінну працю, вагомий особистий внесок у забезпечення військової частини та з нагоди відзначення Міжнародного жіночого дня.
Для отримання Почесної відзнаки Сумської обласної ради «За заслуги перед Сумщиною» ІІІ ступеня за високий професіоналізм, сумлінну самовіддану працю, вагомий особистий внесок у забезпечення боєздатності військової частини і добровольчих формувань Сумської територіальної оборони та з нагоди Міжнародного жіночого дня було запрошено козацьких берегинь Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» Світлану Низову та Наталію Баглик.
Для отримання Почесних грамот Сумської обласної ради за сумлінну працю, патріотизм, вагомий особистий внесок у забезпечення боєздатності добровольчих формувань територіальних громад та з нагоди Міжнародного жіночого дня були запрошені козацькі берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» Світлана Федченко, Олена Бондаренко та Світлана Іванова.
Для здійснення такого урочистого заходу всі були запрошені до кабінету Віктора Федорченка – голови Сумської обласної ради.
Віктор Михайлович виразив слова вдячності відважним, мужнім і незламним захисницям Сумщини. Зазначив, що вони є яскравим прикладом трудової й бойової звитяги для багатьох українців, що кожна з них робить дуже важливу справу, наближаючи перемогу Збройних Сил України над російськими агресивними військами. «Кожна з вас – Герой України!», – сказав Віктор Федорченко і побажав жінкам миру, здоров’я, перемоги та всіляких гараздів.
Під час нагородження генерал-полковник Віктор Лях повідомляв учасників урочистостей про досягнення кожної зі своїх підопічних.
Так, наприклад, Марина Кальченко з першого дня повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, долучилася до Сумського козацького спротиву, а 26.02.2022 року відкрила та забезпечила надійне функціонування виробництва харчових продуктів і приготування гарячих страв для учасників Сумського спротиву, військових і членів добровольчих формувань. Вона доклала максимум зусиль для накопичення бази харчового продовольства. Займалася придбанням морозильних камер, холодильників, тощо. У повній мірі забезпечувала логістику. Сприяла придбанню військової амуніції для окремих захисників рідного краю, тощо. З 23 квітня 2022 року козацька берегиня Марина Кальченко була зарахована до списків особового складу одної з військових частини, а з 17 жовтня 2022 року була відряджена для виконання спеціальних завдань, де й досі докладає максимум зусиль для забезпечення надійного тилу мужніх захисників України. Постійно долучалася до виконання бойових завдань.
Головна козацька берегиня Світлана Низова очолила харчове виробництво. Самостійно набрала відповідальних, надійних і витривалих працівників з числа козаків, козацьких берегинь, викладачів, майстрів виробничого навчання свого закладу, друзів і знайомих. Розподілила їх по робочим місцям, згідно здібностей і професійних якостей.
Швидко налагодила порядок і дисципліновану тишу. Забезпечила безперервний виробничий процесу, навіть – під час відключення електропостачання та води внаслідок авіаційних бомбувань та зенітно-артилерійських обстрілів м. Суми.
З 23 квітня 2022 року зарахована до списків особового складу військової частини, однак продовжувала очолювати харчове виробництво. 13 листопада 2022 року була відряджена для виконання спеціальних і бойових завдань у складі діючих угрупувань військ оборони держави. Як головна козацька берегиня, постійно підтримує особовий склад обласної жіночої козацької громади, мотивує його до зразкового виконання військових і цивільних службових обов’язків згідно воєнного стану.
Особливої шани заслуговує мати-героїня, мати 7-ми дітей – Наталія Баглик.
Козацька берегиня Наталія Баглик одною з перших долучилася до виробництва харчової продукції. Стала надійним помічником головної козацької берегині Світлани Низової. Наталія Миколаївна охоче бралася за вирішення проблемних завдань. Ніколи не відмовлялася від будь-якої роботи. Відповідально ставилася до виконання складних доручень. З насолодою смажила й випікала харчі для захисників рідного краю.
На роботу приходила спозаранку. Завжди приносила якусь консервацію, власноруч заготовлені приправи, зелень та іншу городню продукцію.
Своєю смачною їжею та добрими лагідними словами піднімала бойовий дух офіцерського, сержантського й солдатського складу військових частин і добровольчих формувань, що здійснювали захист м. Суми та його околиць. Вселяла віру в неминучу перемогу українського народу над російськими окупантами.
Допомагала військовим чим тільки могла і має честь пишатися цим.
Козацька берегиня Світлана Федченко долучилася до виробництва харчової продукції і гарячих страв для військових 05 березня 2022 року разом зі своїм 18-річним сином Олександром – козаком Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», студентом Харківського Національного університету цивільного захисту України. Вони щоденно самовіддано, не шкодуючи фізичного здоров’я й сил, працювали на оборону України. З 11 серпня 2022 року Світлана Володимирівна підписала контракт на службу в ДФТГ міста Суми й донині докладає максимум зусиль до наближення перемоги над ворожими військами.
Пишається тим, що затребувана в час війни, що завдяки її щоденній праці, забезпечується надійний тил для Збройних Сил України.
Для козацької берегині Олени Бондаренко, спорт став невід’ємною частиною її життя. Гра у волейбол навчила Олену Михайлівну цінувати та підтримувати командні дії. Тож, з першого дня повномасштабного вторгнення рф, разом зі своїм чоловіком Валерієм Володимировичем долучилася до волонтерської праці. З небайдужими людьми готувала обіди для захисників м. Суми. Підтримувала взаєморозуміння в напруженій і виснажливій праці великого колективу підприємства харчової продукції та приготування гарячих страв для військових. Беззаперечно приступала до виконання будь-якого доручення
11 серпня 2022 року підписала контракт на службу в ДФТГ міста Суми. Спільна діяльність членів добровольчих формувань з підтримки військових 117 окремої бригади територіальної оборони стала для Олени Бондаренко символом єдності українського суспільства.
Поза професійною службовою діяльністю, Олена Михайлівна є щасливою дружиною Валерія Володимировича та гарною матір’ю для сина й дочки.
З самого початку повномасштабної російської агресії, козацька берегиня Світлана Іванова твердо й осмислено вирішила працювати на харчовому виробництві. Правду кажучи, в окремі дні їй було дуже важко. Інколи від перевтоми, ледь трималася на ногах.
Особливо в день, коли в Нижній Сироватці під ворожий обстріл потрапила свиноферма. Тоді до нашого виробництва доставили вісім свиноматок вагою 300 – 350 кг. Жінкам довелося самим шукати чоловіків, котрі смолили цих свиноматок біля самого навчального корпусу. Їм вперше в житті довелося розбирати такі великі туші тварин і впродовж кількох днів спозаранку до пізнього вечора робити з них ковбаси, паштети, ковбики, котлети, м’ясні рулети та інші м’ясні вироби, які урізноманітнювали та збагачували столи захисників України.
Тож, заохочення Почесними відзнаками Сумської обласної ради викликали у жінок в польових одностроях надприємі почуття. Від щастя палахкотіли та зволожувалися очі, теплішало в грудях, адже їхня праця побачена, оцінена, схвалена. Таке урочисте дійство є неперевершеним мотиваційним чинником до пробудження й використання, досі не задіяних, внутрішніх резервних сил для ще більш сумлінного служіння рідному народу.
У ці урочисто-святкові хвилини заохочень, жінки відчули солодкі і дуже корисні для захисниць почуття особистої значущості, великої й незборимої сили духу, а заодно і почуття зростаючої довіри та шани до представників обласної влади.
Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»