ВІЗИТ ГЕТЬМАНА КОЗАЦТВА ЗАПОРОЗЬКОГО, МАРШАЛА КОЗАЦТВА ЯРОСЛАВА БАНЧУКА ДО СУМСЬКОЇ ПАЛАНКИ МГО «КОЗАЦТВО ЗАПОРОЗЬКЕ»

     З 28 лютого по 02 березня 2024 року Верховний отаман України та Діаспори, гетьман козацтва Запорозького, маршал козацтва Ярослав Банчук перебував серед військових козаків Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке». Це був його перший робочий візит до одного з дієздатних місцевих осередків величної й багаточисельної козацької Міжнародної громади. Адже в роки необ’явленої 10-річної війни РФ проти України, тільки з Сумської паланки до лав ЗСУ, ДПСУ, НГУ та Добровольчих формувань долучилися 3879 козаків і козацьких берегинь.

    Тож, Верховний отаман України та Діаспори, гетьман козацтва Запорозького, маршал козацтва Ярослав Банчук цікавився перш за все здобутками військових козаків і представниць жіночих козацьких громад при куренях Сумської паланки.

      У перший день свого робочого візиту маршал козацтва Ярослав Банчук захотів ознайомитися з військовою діяльністю козаків і козацьких берегинь, котрі стоять на чатах обласного центру. У складі першого наказного заступника гетьмана – генерал-полковника Віктора Ляха та наказного отамана Сумського міського куреня – підосавула Геннадія Приймака, маршал козацтва Ярослав Банчук побував на кількох заміських бойових позиціях, де командири рот і військових козацьких чат ознайомили його з власноруч обладнаними фортифікаційними спорудами, дотами, дзотами та озброєнням козаків і козачок, надали гетьману можливість досхочу поспілкуватися з представниками і представницями бойових підрозділів козацької сотні, ознайомитися з їх військовими творчими здобутками. Як наприклад, облаштування нічної бойової протиповітряної позиції з потужним ліхтарем і саморобною майстерно пристріляною та маневреною  зенітною установкою, придатною для швидкого переміщення й тривалого буксирування.

    Хоч як не виснажила Батька досить довга й тяжка напівфронтова дорога, гетьман козацтва Запорозького Ярослав Банчук не став гаяти дорогоцінного часу хоча б на малий перепочинок. Бажав якомога більше дізнатися, а ще більше – на власні очі побачити та душею й серцем відчути справжні бойові будні Сумських козаків і козачок. Умотивовано спілкувався з командирами батальйонів, рот і взводів. Намагався відчути ставлення командирів до козацьких підрозділів, окремих представників і представниць Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке». Відгуки військових командирів про службу козаків тішили Ярослава Арсенійовича, відновлювали його сили і він ще більше хотів бачити й чути. Йому показували бліндажі, місця для тимчасового перепочинку, фізичного гарту та вдосконалення прийомів володіння зброєю, частували козацькою їжею…  

    Другого дня в одному з військових штабів було проведено 22-гу Водохрещенську раду Сумської паланки, яку очолив гетьман козацтва Запорозького, маршал козацтва Ярослав Банчук.

    У роботі 22-ї Водохрещенської ради взяли участь 1-й заступник голови Сумської обласної ради Вадим Лисий та командир військової частини 3051 Національної гвардії України полковник Євген Казанцев зі своїм заступником підполковником Олександром Дегтярьовим і військовим капеланом, майором НГУ, протоієреєм Олегом Гаврилюком.

    За давнім козацьким звичаєм рада розпочалася благословенням військового капелана, протоієрея Олега Гаврилюка на продуктивне проведення 22-ї Водохрещенської ради Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та спільною молитвою.

     На раді було заслухано звіт отамана паланки про роботу обласної козацької громади в 2023 році, в якому було відображено ратну та трудову звитягу козаків і козачок паланки, з яких біля 2000 були заохочені державними та відомчими відзнаками Президента України, Міністра оборони України, командувача (й заступника командувача) сухопутних військ Збройних Сил України, командирів оперативно-тактичного угруповання «Суми» (інших угруповань, в яких служать козаки), командирів десятків військових частин, а також голів багатьох обласних, міських і районних військових адміністрацій, обласних і районних рад тощо. Переважну більшість з них заохочено за високий професіоналізм, мужність, незламність, рішучість і хоробрість, проявлені при стримуванні та відсічі збройної агресії російської федерації в часи російсько-української війни 2022 – 2023 років, а також за налагодження результативної взаємодії козацтва з військовими частинами і підрозділами оперативно-тактичних угруповань.

   96 представниць жіночих козацьких громад при куренях Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» належно відзначені за забезпечення надійного тилу Збройних Сил України і добровольчих формувань територіальних громад Сумщини.

    1-й заступник голови Сумської обласної ради Вадим Лисий зосередив увагу на особливому вкладі представників і представниць паланки в організацію  діяльності зразкових козацьких класів на теренах Сумщини та гарне забезпечення військово-патріотичного виховання джур і козачат, у результаті чого зростали відважні й непоборні командири взводів, відділень та спецгруп нинішніх Збройних Сил України. Звернув увагу й на те, що серед козаків паланки – десятки воїнів-інтернаціоналістів, корті умотивовано діляться своїм бойовим досвідом з молодими захисниками України. Користуючись нагодою, він вручив генерал-полковнику Віктору Ляху Почесну відзнаку Сумської обласної ради «За заслуги перед Сумщиною» ІІ ступеня, а підосавулу Олександру Кисляку «За заслуги перед Сумщиною» ІІІ ступеня.

    До вітального слова долучився командир військової частини 3051 Національної гвардії України, полковник Євген Казанцев. Він виразив вдячність представникам і представницям обласної козацької громади за те, що вони, упродовж перших двох місяців повномасштабного вторгнення російських військ, здійснювали патрулювання у межах обласного центру, запобігали мародерству, стояли на блокпостах і з честю виконували завдання, притаманні військам Національної гвардії України й до сьогодні продовжують результативну взаємодію з військовою частиною. Також висловив слова вдячності Верховному отаману України та Діаспори, гетьману козацтва Запорозького, маршалу козацтва Ярославу Банчуку за своєчасну підтримку військових та вручив йому медаль «За співпрацю з НГУ» і календар Національної гвардії України на 2024 рік. Поділився своїми думками щодо подальшої співпраці та взаємодії з козаками та козачками Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».

    Варто сказати, що раніше Ярослав Арсенійович був заохочений найвищою нагородою командувача оперативно-тактичного угрупування «Суми» – медаллю «ПОЧЕСНА ВІДЗНАКА ОТУ СУМИ».

    Військовий капелан, майор НГУ, протоієрей Олег Гаврилюк виразив своє захоплення організацією діяльності структурних підрозділів козацтва Запорозького. Подякував козакам за збереження традицій і звичаїв славних козацьких пращурів, за шанування віри православної та дотримання її канонів як у храмах православних, так і в службовій та повсякденній цивільній діяльності.

    В обговоренні звіту паланки взяли участь усі присутні. З неабиякою увагою дослухалися до виступів командирів козацьких підрозділів, доповнювали та уточнювали їх. Синівськими почуттями сприймалися багаторазові виступи гетьмана козацтва Ярослава Банчука. Короткі, лаконічні, насичені державницьким змістом дороговкази Батька викликали повагу, задоволення та загальне козацьке схвалення, що часто супроводжувалося тривалими оплесками.

      Немало цінних порад було почуто і від 1-го заступника голови Сумської обласної ради Вадима Лисого.

    На раді було також обговорено та затверджено план основних заходів Сумської паланки МГО “Козацтво Запорозьке”, приурочених 333-річчю з Дня народження Петра Калнишевського,  наближенню перемоги Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Добровольчих формувань і козацьких військових підрозділів над  агресивними окупаційними військами  російської федерації, а також відзначення 460-річчя заснування  Томаківської Січі – найпершої козацької фортеці та 290-річчя з часу заснування Нової (Підпільненської) Січі – останньої Січі на території України, які забезпечували надійну оборону та захист козацьких вольностей, на територіях яких і досі точаться тяжкі й затяжні кровопролитні бої з ордою агресивних російських завойовників.

    План роботи Сумської паланки на 2024 рік розроблено згідно воєнного часу. Тож метою діяльності обласної козацької громади є докладання максимуму різнобічних зусиль для забезпечення перемоги ЗСУ над військами РФ, а завданнями:

  • активізація співробітництва та взаємодії козаків Сумської паланки з військовими частинами згідно укладених Договорів про співпрацю та взаємну підтримку під час виконання бойових і спеціальних завдань з відсічі та стримування збройної агресії російської федерації;

  • залучення жінок козаків і їхній дітей підліткового віку до волонтерської діяльності із забезпечення  надійного тилу військових Збройних Сил України та членів батальйонів ДФТГ Сумщини;

  • мотивація представників інших обласних громадських об’єднань до військової й громадської діяльності на прикладі ратної й трудової звитяги козаків і козачок Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» при відстоюванні суверенітету та територіальної цілісності України.

    У виступі з обговорення річного звіту отамана Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», генерал-полковника Віктора Ляха (з 20 вересня 2003 року до 25 грудня 2023 року), гетьман козацтва Запорозького, маршал Ярослав Банчук перш за все виразив щиру вдячність бувшому отаману паланки, його старшині та всім козакам і козачкам за виявлені відвагу й козацьку честь при стримуванні просування російських агресивних військ до серця України – міста Київ, захисту від ворожої агресії обласного центру і в цілому – Сумщини, подякував їм за відвагу, незламну стійкість і непоборну віру у перемогу Збройних Сил України та нагородив грамотами особовий склад козацьких чат 5-го й 8-го батальйонів ДФТГ міста Суми за виявлені мужність, високий професіоналізм, сумлінну працю, вагомий  внесок у підтримання військових Збройних Сил України, забезпечення їх боєздатності, прояв любові і жертовності до народу України та з нагоди проведення 22-ї Водохрещенської ради Сумської паланки.

    Тож, серед головних завдань 2024 року є постійна взаємодія: з Сумською обласною, міською, районною військовими адміністраціями; командирами військових частин і командирами батальйонів 117-ї окремої бригади територіальної оборони, 117-ї окремої механізованої бригади, 27-мої реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського, Національної гвардії України та Добровольчих формувань територіальних громад Сумщини; контроль стану виконання наказів Верховного отамана МГО КЗ, маршала Ярослава Банчука та наказного отамана Сумської паланки МГО КЗ, військового старшини Михайла Ляха щодо приведення організаційно-штатних структур козацьких  підрозділів згідно до вимог Статутів МГО КЗ й СП МГО КЗ  та умов воєнного часу; активізація штабної роботи, пов’язаної з розробкою стратегії й тактики діяльності паланки та її структурних підрозділів, а також підготовки методичних рекомендацій з козацького самоврядування та зразкового виконання бойових і спеціальних завдань у військових козацьких куренях, сотнях, чатах, роях, заставах.

У плані конкретизовано роботу з розділів:

  • науково-методичного забезпечення;
  • відродження військових, духовних, освітніх і культурних традицій;
  • підготовки козацької молоді до служби у Збройних Силах України;
  • службової  діяльності;
  • економічної діяльності;
  • реалізації велико-затратних проектів;
  • популяризації діяльності козацтва в органах місцевої влади, військових частин і добровольчих формувань;
  • співробітництва з іншими козацькими організаціями України.

    У 8-ми вище зазначених розділах помітною блискавкою відображена співпраця та взаємодія козаків з місцевою владою та командирами військових частин, їх сумісна підтримка у спільній військовій і цивільній діяльності.

     Загалом у плані Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» на 2024 рік передбачена участь у підготовці, проведенні чи здійсненні 102-х основних козацьких, військових і державних заходів. Тож, планування діяльності Сумської паланки на 2024 рік є одним із зразків проекту громадсько-державницької моделі управлінської, організаційної, виконавської системи сумісної взаємодії козацької громадськості з військовими частинами і владою та надання кожному з комунікантів дієвої результативної підтримки.

    У обговоренні та схваленні такого планування взяли саму активну умотивовану участь: гетьман козацтва Запорозького, маршал козацтва Ярослав Банчук; перший наказний заступник гетьмана козацтва Запорозького  – генерал-полковник Віктор Лях; перший заступник голови Сумської обласної ради Вадим Лисий; військовий капелан, майор Національної гвардії України, протоієрей Олег Гаврилюк; наказний отаман Сумського міського куреня, підосавул Геннадій Приймак; командир роти батальйону ДФТГ, підосавул Олександр Кисляк; отаман козацької військової сотні, хорунжий Віталій Семеняка; командир взводу, скарбничий козацької чоти військової сотні, хорунжий Сергій Лубенський; отаман козацької військової чоти, хорунжий Ігор Сахненко, фотокореспондент козацької військової сотні, командир взводу, хорунжий Костянтин Гусєв; заступник командира роти, підхорунжий Олександр Лантушенко; заступник командира взводу, чотар Олег Охотник; писар козацької чоти військової сотні, чотар Андрій Підлісний та інші.

    Серед різного слід зосередити увагу на вирішенні двох проблемних питань, які викликали бурне обговорення.

        Перше проблемне питання стосувалося захисту інтересів представниць жіночих козацьких громад куренів Сумської паланки в отриманні козацьких звань. Адже багато з них долучилися: до Сумського козацького спротиву; виробництва харчової продукції і гарячих страв для учасників Сумського спротиву, військових   117ОБрТО, 117ОМБр, військової розвідки, КОРД, ДСНС, членів всіх 9-ти батальйонів ДФТГ м. Суми. Представниці жіночих козацьких громад і досі проходять військову службу у ЗСУ, ДПСУ, НГУ.

    Вони є членами багатьох Добровольчих батальйонів територіальних громад, волонтерами чисельних військових частин Збройних Сил України й тими, хто з першого дня повномасштабного вторгнення  російської агресії до сьогодні забезпечує надійний тил для мужніх і непоборних захисників держави.

       У результаті обговорення 1-го проблемного питання, маршал Ярослав Банчук порадив генерал-полковнику Віктору Ляху підготувати для затвердження Наказ Верховного отамана України та Діаспори, гетьмана козацтва Запорозького «Про присвоєння козацьких звань тим представницям жіночих козацьких громад «Берегиня» при козацьких куренях і сотнях, котрі проходять службу у ЗСУ, ДПСУ, НГУ, ДСНС, ДФТГ та інших силових, військових і громадсько-тилових  спеціалізованих формувань».

    Друге проблемне питання стосувалося майбутнього України та Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» – виборів представників нашого козацтва до Верховної Ради України, а також до обласних, міських, районних, селищних, сільських рад і територіальних громад. Таких кандидатів до органів влади потрібно виявляти та готувати саме тепер – у час війни. Бо тільки при бойових обставинах проявляються й гарно проглядаються сутнісні складові характеру і всіх ділових чи нікчемних якостей кожної особистості.

    У нашій Міжнародній козацькій громаді багато достойних і гартованих війною кандидатів. Їх потрібно підтримувати, ростити й готувати до державної служби, робити з них справжніх, а не вдаваних алігархічно-кишенькових слуг українського народу.

    Тільки таким чином ми будемо спроможними відновити вітчизняне виробництво, науку, освіту, українську культуру, позбутися корупціонерів і різного роду хапуг, забезпечити безбідне та щасливе майбутнє кожного українця.

    Стояло питання і про створення власної політичної партії, але для цього потрібно мати не менше семи місцевих осередків рівних Сумській паланці МГО «Козацтво Запорозьке» за чисельністю, результативністю та значимістю військової та громадської діяльності.          

    Насамкінець 22-га Водохрещенська рада паланки МГО  відмітила достатню роботу всіх структурних підрозділів Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» з військової, духовної, військово-патріотичної діяльності, взаємодії з командирами військових частин та командування оперативно-тактичного угруповання «Суми», представниками влади та духовенства ПЦУ, УПЦ, УПЦ КП, а також методичної підтримки отаманів козацької військової сотні, чат, роїв, застав.

     За результатами висвітленої діяльності та побажаннями  учасників 22-ї Водохрещенської ради Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»  було затверджено наступне рішення:

  1. У І кварталі 2024 року узаконити присвоєння козацьких звань тим представницям жіночих козацьких громад «Берегиня» при козацьких куренях і сотнях, котрі проходять службу у ЗСУ, ДПСУ, НГУ, ДСНС, ДФТГ та інших силових і громадсько-тилових спеціалізованих формувань.
  2. У ІІ кварталі 2024 року пропонувати місцевим осередкам МГО КЗ розпочати обговорення питань створення чи підтримки відомої політичної партії, а також підготовки та висунення достойних козаків у депутати Верховної Ради України, обласної, міської, районної рад.
  3. Постійно підтримувати працю козаків з військово-патріотичного виховання студентської й учнівської молоді у співдружності з військовими частинами, обласними (міськими, районними) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки,  ветеранськими організаціями.
  4. Продовжувати належну співпрацю з Православною Церквою України, Українською Православною Церквою, Українською Православною Церквою Київського патріархату, Збройними Силами України, Національною Гвардією України, місцевою владою, громадськістю з метою консолідування спротиву українського суспільства російській агресії, наближення Перемоги та поліпшення якості військової, духовної та фізичної  підготовки зростаючої молоді.
  5. Постійно спрямовувати працю дорослих і дитячих козацьких підрозділів Сумської паланки на втілення в життя кращих військових, дипломатичних, освітніх, господарських, інших  провідних ідей Петра Калнишевського – останнього виборного кошового отамана Запорозької Січі.
  6.  Постійно сприяти розбудові Сумської паланки, її структурних підрозділів.

     Третього дня Верховний отаман України та Діаспори, гетьман козацтва Запорозького, маршал козацтва Ярослав Банчук займався обговоренням назрілих питань з першим наказним заступником гетьмана козацтва Запорозького – генерал-полковником Віктором Ляхом, заступником командира роти по роботі з особовим складом хорунжим Юрієм Кисляком, командирами кількох військових підрозділів і керівництвом Сумської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони центрального регіону.

     Зранку до пізнього вечора займався Ярослав Арсенійович проблемами козацтва.

     Ранком четвертого дня козаки благословили свого Батька в нелегку дорогу задля здійснення нових благих козацьких справ на користь всього українського народу.

 

Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»

© 2024  МГО "Козацтво Запорозьке"