Слід сказати, що в перший день повномасштабного вторгнення російських військ в Україну понад 1500 членів Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» пішли на службу в елітні війська Збройних Сил України. 211 козаків і представниць жіночої козацької громади «Берегиня» м. Суми долучилися до Сумського спротиву. Вже надвечір козаки мали два трофейні автомати, а на третій день – всі були озброєні.
26 лютого 2023 року вони спромоглися відкрити виробництво харчових продуктів і приготування гарячих висококалорійних страв для учасників Сумського спротиву, а згодом – для військових Збройних Сил України, патрульних поліцейських, ДСНСівців Сумщини та всіх членів дев’яти добровольчих формувань Сумської територіальної громади.
Засновником такого виробництва стала козацька берегиня Марина Кальченко, а керівником – головна козацька берегиня Світлана Низова, яка самостійно добирала 50 відповідальних, надійних і витривалих працівників з числа козаків, козацьких берегинь, викладачів, майстрів виробничого навчання свого закладу, друзів і знайомих.
Серед кращих поварів харчового виробництва варто відмітити козацьких чотарів Дмитра Лобзіна, Григорія Кубракова та Олександра Бойка.
У складні часи боротьби з російською агресією, представники та представниці козацтва втішали захисників України смачними одомашненими стравами. Виготовляли та заморожували велику кількість напівфабрикатів серед яких: ковбаси, пельмені, котлети, битки, тефтелі, голубці, млинці та вареники з різними начинками, як необхідний резерв для швидкого приготування харчів.
Майже рік без вихідних і перепочинку самовіддано й виснажливо працювали козаки, козачки та інші добровольці на виробництві харчової продукції і приготування гарячих страв для військових Збройних Сил України та добровольчих формувань, забезпечуючи надійний тил військовослужбовців, підтримуючи їх незламний бойовий дух і сили в ратній звитязі.
Заяви на вступ до козацьких громад Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» були подані (у переважній більшості) у вересні – жовтні 2021 року.
Урочистості з посвяти кандидатів у козаки й козацькі берегині (представників і представниць виробництво харчових продуктів і приготування гарячих страв для учасників Сумського спротиву, а згодом – для військових Збройних Сил України, патрульних поліцейських, ДСНСівців Сумщини та всіх членів дев’яти добровольчих формувань Сумської територіальної громади) та прийняття у них козацької присяги відбулися 30 січня 2023 року у Пантелеймонівському храмі Української Православної Церкви м. Суми.
Урочистості розпочалися козацьким молебнем, який здійснив протоієрей Сергій Воробйов – відповідальний за окормлення козаків на території Сумської та Охтирської єпархії.
На єктинії отець Сергій додав прохання: про отамана Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» генерал-полковника Віктора Ляха та всіх представників і представниць численної козацької громади.
Під час молебну було виголошено тропарі: Покрову Пресвятої Богородиці, Архистратигу Михаїлу та преподобному Іллі Муромцю.
Молебень завершився цілуванням хреста на знак непохитної вірності козаків і козацьких берегинь православній вірі.
Генерал-полковник Віктор Лях привітав кандидатів в козаки та козацькі берегині з успішним проходженням досить тривалого випробувального терміну, подякував їм за зразкову службу на харчовому виробництві і в добровольчих формуваннях територіальної громади м. Суми та побажав гарного настрою й насолоди від отримання незабутніх почуттів. Адже справжні чоловіки і жінки-берегиня посвячуються в козаки (козачки) та приймають козацьку присягу тільки один раз у своєму житті.
Кандидати в істинні козаки та козачки вишикувалися у шеренгу. Перед ними стали: отаман, начальник штабу, козацький священик, прапороносець.
За непорушними козацькими звичаями свято мало продовження і за сімейним столом у кожній козацькій родині.
Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»
Начальник штабу паланки генерал-осавул Василь Северин зачитав наказ отамана Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» і розпочав читати присягу козака по частинам. Усі кандидати у члени козацьких громад, гучно, злагоджено, хором повторювали текст присяги.
Після прийняття козацької присяги, кожен з кандидатів у козаки та козацькі берегині за чергою номерів у шеренгах підійшов до столу. Засвідчив прийняття козацької присяги своїм підписом. Підійшов до аналоя, перехрестився та поцілував ікону «Покров Пресвятої Богородиці» Затим прямував до протоієрея Сергія Воробйова, котрий благословляв його хрестом на зразкове козацьке служіння та кропив свяченою водою.
Далі було здійснено ритуал цілування козацького прапору та посвяти в козаки й берегині, після чого кожен (тепер вже істинний представник козацької громади), розвернувшись лицем до козацького строю, чітко, виразно й гучно промовляв слова: "Служу козацтву, Вірі Православній та українському народу!" Крокував до строю та займає своє місце.
Немаловажним, цікавим і пам’ятним для істинних козаків є ритуал смирення. Під час такого ритуалу, отаман, привітавши всіх з прийняттям присяги і посвяти у славне козацьке товариство, подає команди: «Рівняйсь! Струнко!», «На коліно!». Заходить з тилу, дає цінні настанови й тричі ударяє кожного з козаків батогом по спині, щоб не зазнавався. Після гарної настанови й третього удару батогом по спині, козак гучно вигукує: «Дякую , Батько, за науку!».
Застосування такого гнучкого виховного методу для смирення представниць жіночої козацької «Берегиня» категорично заборонено. По відношенню до них забороняється навіть зводити докупи брови, зиркати сталевим поглядом, підвищувати голос.
Як правило, на завершення таких урочистостей було здійснено загальне вітання і обмін враженнями. Зі словами короткого вітання долучилися: отаман паланки, начальник штабу паланки та козацький священик. Привітали один одного і козаки та козацькі берегині.
І насамкінець – загальне фото на добру згадку.