ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ ІВАНА БОГУНА В СЕЛІ КОМАНЬ

     Над похилою плитою сірого кольору, встановлено мармурова плита чорного кольору, на якій зображено портрет Наказного Гетьмана України Івана Богуна з відповідним написом.

           Плити з текстом і портретом Івана Богуна тильною стороною торкаються дубового хреста (чи немов би спираються на нього).
На високих металевих колонах обладнано оглядовий майданчик, який може вмістити до 50-ти чоловік. Він вимощений дошками. До оглядового майданчику, на якому по-суті і знаходиться пам’ятний знак видатному військовому діячеві – козацькому полковнику Івану Богуну, ведуть численні сходи. Отже, цей пам’ятний знак не тільки унікальний за своєю формою, але й дорогий за коштами та утриманням. Запам’ятовується назавжди, як того й вимагає вдячна пам’ять сучасних нащадків слави неперевершеного державного діяча козацької доби – стійкого, мудрого й ніким нескореного патріота України.

ЯК КОЗАЧАТА ВІДЗНАЧАЛИ ДЕНЬ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

           20 лютого по всій Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні на знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), відстоюючи свої права та свободи на шляху до Євроінтеграції.
       Не залишилися осторонь і козачата КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми. Вони разом зі своєю учителькою – берегинею Ліною Крівшенко підготували для учнів початкової школи програму, приурочену трагічним подіям Революцію гідності та вшанування героїв, котрі мужньо виявляли активну життєву позицію й не шкодували життя, відстоюючи демократичні права на волевиявлення українського народу.

      Козачата розповіли своїм одноліткам і молодшим за віком про ті жахливі події Майдану, які сколихнули весь світ, вже вкотре продемонстрували світові приклад боротьби нашого народу за вільну демократичну Україну. Закликали школярів до гуртування й доброї пам’яті про Героїв Небесної Сотні.

         З такою ж програмою козачата виступали у кількох класах перед старшокласниками, які вставали і вражено вслухалися у слова маленьких патріотично-налаштованих членів дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського.

        Затим вирушили на міське кладовище. Тут козачата квітами вшанували пам’ять Героя України Братушки Олексія Сергійовича – Героя Небесної Сотні. На могилі Героя про Олексія Сергійовича та його героїчні дії на Майдані під час Революції гідності розповідали генерал-командор Віктор Лях та берегиня Ліна Крівшенко.

         Квітами вшанували і пам’ять чотаря Артура Абрамітова, який кілька разів виїжджав зі своїми козаками на Майдан і з особливим достоїнством відстоював свої права під час Революції гідності. Генерал-командор Віктор Лях розповів козачатам і про активну громадську позицію свого вихованця під час навчання у школі та виші, і про його дії на Майдані з листопада 2013 року по лютий 2014 року, і про його мужні героїчні вчинки у зоні антитерористичної операції на сході України та останні миті життя.

          Козачата також поклали квіти й на могили майора Артема Коханого та молодшого сержанта Олексія Калюжного (випускників КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми), які загинули, відстоюючи цілісність нашої держави на Сході України.

        Таким чином учні 2-В козацького класу разом з активними прошарками українського народу гідно відзначили День Героїв Небесної Сотні.
         Козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» сподіваються, що такі дії найменших членів їхньої козацької громади, такий практично-дієвий урок національної звитяги залишить гарний слід у патріотичному вихованні зростаючої зміни.

Вгору

Прес-цент Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»

УЧАСТЬ ДИТЯЧОЇ КОЗАЦЬКОЇ ГРОМАДИ У КОНЦЕРТНІЙ ПРОГРАМІ ЗАСЛУЖЕНОГО ДІЯЧА МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ ВАЛЕРІЯ КОЗУПИЦІ

           28 лютого у Сумській обласній філармонії гучно пролунали музика й пісні заслуженого діяча мистецтв України Валерія Козупиці у концертній програмі «Сумська мелодія», до якої долучилися Тетяна Фінашко – заслужений діяч мистецтв України, Леонід Матвієнко – заслужений артист України, Ірина Ященко – заслужений діяч мистецтв України, Євген Радченко – заслужений працівник культури України, Сергій Завгородній. Їх радісно зустрічали і супроводжували оплесками вдячні шанувальники пісенного мистецтва.

       У виконанні заслуженого діяча мистецтв України прозвучали пісні: «Сумська мелодія» (музика В. Козупиці, слова О. Вертіля), «Сумчанка» (музика В. Козупиці, слова М. Гриценка), «Мой город» (музика В. Козупиці, слова М. Гриценка), «Часы любви» (музика В. Козупиці, слова М. Гриценка), «Іду до тебе» (музика В. Козупиці, слова С Хомецького), «Рідне село» (музика В. Козупиці, слова М. Воньо), «Дві долі» (музика В. Козупиці, слова М. Гриценка), «Песня сумских строителей» (музика В. Козупиці, слова О.Вертіля). У його виконанні прозвучала також інструментальна мелодія. Отже Сумський музикант, співак і композитор Валерій Козупиця презентував мешканцям м. Суми свій сольний творчий музичний і пісенний концерт.

         Майже всі його пісні написані в м. Суми. У цих піснях вчувається невичерпна любов митця до рідного краю, свого народу, краси довкілля. Його голос, манера виконання пісень і спілкування з аудиторією тішать шанувальників авторської пісні, пробуджують в них почуття прекрасного.

         Натхненний красою рідного міста та любов’ю до рідного краю, Валерій Козупиця у своєму творчому пориві створив гімн міста Суми, який поповнив золоту пісенну скарбницю Сумщини. Тож, під час концерту очільник Сум Олександр Лисенко нагородив Валерія Козупицю Почесною відзнакою міського голови «За заслуги перед містом» ІІІ ступеня.

         На завершення сольної концертної програми прозвучала пісня «Юності пора» (музика В. Козупиці, слова М. Гриценка,) у виконані заслуженого діяча мистецтв України та ансамблю козачат дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського, що так стрімко зростає в КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми, становиться відомим в Україні та за її межами. Козачата дитячого структурного підрозділу Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», як і досвідчений та вшанований соліст, викладалися в повну силу, пишаючись тим, що саме їм випала честь співати та рости разом з Валерієм Олександровичем – справжнім патріотом України, талановитим наставником, музикантом, композитором, актором.

         Вдячні глядачі заблокували вихід. Оплесками та схвальними вигуками славили заслуженого діяча мистецтв України Валерія Козупицю та його маленьких підопічних – козачат дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського, уславленого дитячого підрозділу Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», фотографувалися з дорослими й маленькими акторами.

         Невдовзі Валерій Олександрович завітав до 2-В козацького класу. Приніс маленьким акторам багато дорогих цукерок, виразив їм вдячність за участь у концертній програмі «Сумська мелодія», та бажання й надалі співпрацювати з ними.

          На завершення тризни отаман окремого козацького палку, що діє на території Новгород-Сіверського району подарував отаманам та почесним гостям портрети полковника Івана Богуна на добру згадку.

        Достовірно відомо, що у 1662 році під час повстання проти польської влади на Правобережній Україні, полковник Іван Богун був заарештований шляхтою та ув’язнений. І все ж, уже у 1663 році на прохання гетьмана Павла Тетері Ян Казимир звільнив прославленного полковника в обмін на його участь у військовому поході на Лівобережну Україну, призначивши наказним гетьманом козацьких військових підрозділів правобережного гетьмана Павла Тетері. Тепер він мав прислужитись Яну Казимиру і Павлу Тетері у війні з Москвою.
       У цей час польський король Ян Казимир задумав з вогнем і мечем пройти все Лівобережжя від Києва до Глухова і Новгород-Сіверського. Мав на меті скористатись довірою, шаною і любов’ю українців до славетного Богуна і таким чином заручитися народною підтримкою. Проте у полковника були інші плани. З перших днів походу Іван Богун намагався зірвати плани польського короля, скориставшись посадою наказного гетьмана та знищити поляків об’єднаними силами лівобережних козаків та російських військ.
Під час цього військового походу Лівобережні міста без ніякого спротиву здавалися на милість Івана Богуна й залишалися неушкодженими. Коли ж у січні 1664 році поляки оточили місто Глухів, на всій захопленій території спалахнуло повстання. Під час облоги Глухова Іван Богун діяв на користь глухівчан, не знаючи ніякого страху. Як члену військової ради, йому були відомі всі помисли польського короля.
       Наказний гетьман Іван Богун повідомляв захисникам взятого в облогу Глухова про час польського штурму, вказував на самі зручні місця для вилазок, передавав їм порох тощо. Завдячуючи Івану Богуну, майже місячна осада Глухова не зломила волю славних захисників. За цей час Іван Брюховецький встиг зібрати військо і разом з російським воєводою Григорієм Ромодановським наблизилися до позицій поляків.
         Іван Богун мав намір домовитися з російським воєводою про те, що під час його бою з польськими військами, наказний гетьман разом зі своїми козаками нападе на поляків з тилу.
       Але доля розпорядилась інакше. Серед козаків був зрадник, який замість передати лист Богуна російському воєводі Григорію Ромодановському, віддав його польському королю.
      Так Ян Казимир довідався, що наказний гетьман Іван Богун має таємні зв’язки із Іваном Брюховецьким і воєводою Григорієм Ромодановським.
        Іван Богун і його спільники були заарештовані. 17 лютого 1664 року військово-польовий суд, що відбувся у Новгород-Сіверську, виніс постанову про смертну кару. Цього ж дня Іван Богун разом з кількома його спільниками були розстріляні недалеко від Новгород-Сіверська.
     Наказний гетьман Іван Богун не визнавав ні польської, ні московської зверхності, однак у час військових випробувань долі українського народу він вирішив задіяти свого недруга (воєводу Ромадановського) з тим, щоб покінчити з ненависною для всіх українців польською шляхтою. Іван Богун знав на що йшов, але його любов до своєї Вітчизни була більшою і набагато значимою аніж – до особистого життя.
       Таким чином діє і Верховний отаман України та Діаспори, Гетьман Козацтва Запорозького Маршал Козацтва Дмитро Сагайдак. Адже в тяжкий час сьогоднішніх випробувань, він співпрацює з чисельною кількістю козацьких громадських організацій України, – консолідує козаків навколо значимих для держави справ. Однак нікому не поступається, ні з ким не йде на співпрацю, якщо порушується козацьке звичаєве право. Нетерпимо й непримиренно ставиться до тих хто здійснює посягання на храми Української Православної Церкви, її канонічні та статутні засади.
       Дмитро Іванович завжди у центрі історичних подій. надає великого значення вшануванню великих полководців, котрі внесли значний вклад у становлення української державності. У їх числі й уславлений козацький ватажок Іван Богун, місце страти й поховання якого достеменно невідоме.
        1 вересня 2016 року на правому березі річки Десна на високому крутому пагорбі – умовному місці страти нашого славетного пращура – близько с. Комань та с. Чернацьке Новгород-Сіверського району Чернігівської області було встановлено пам’ятний знак на честь козацького полковника Івана Богуна, страченого поляками.

      Унікальність цього пам’ятного знаку у тому, що він розташований на крутосхилі, лицьовим боком спрямований до річки Десни. Стрижнем пам’ятного знаку є високий дубовий хрест, що вмонтований у бетонну основу, на якій встановлено похилу плиту з викарбуваними словами: «Полковнику Івану Богуну. Національному герою України, видатному військовому діячу визвольної війни українського народу 1648 – 1654 р.р., страченому польською шляхтою в лютому 1664 року. Вклонімося цій земл! Під словами тексту зображено козацьку шаблю та люльку»

       Урочисте відкриття цього знаку було здійснено 17 лютого 2017 року. З цього часу три роки поспіль сюди з’їжджаються козаки з усіх регіонів України на урочистий мітинг-реквієм, щоб разом вшанувати пам’ять видатного полководця, героя національно-визвольної війни, полковника Івана Богуна.

         17 лютого 2019 році з нагоди 355-ї річниці його поховання, сюди прибули козаки з Києва, Обухова, Чернігова, Городні, Корюківки, Новгород-Сіверська, а також представники Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та обласної громадської організації «Конотопська Козацька Січ», з якими підтримує стосунки Сумський місцевий осередок МГО «Козацтво Запорозьке».
        Козацькі делегації гостинно й тепло зустрічали та супроводжували представники Команьської територіальної громади та козаки окремого козацького полку імені Івана Богуна.

       До мітингу-реквієму долучилися голова Новгород-Сіверської районної державної адміністрації та його заступник, голова Новгород-Сіверської районної ради, представники райвідділів культури та освіти, сільський голова с. Комань, педагогічний та учнівський колективи ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Діхтярівка Новгород-Сіверського району.
           Перед представниками місцевої влади, козацьких громад України, почесних гостей виступив Павло Богун – отаман окремого козацького полку імені Івана Богуна. Він розповів про ратну звитягу уславленого полковника Івана Богуна та про діяльність окремого козацького полку його імені.

       Представниками влади та козацтва було здійснено покладання квітів до пам’ятного знаку на честь козацького полковника Івана Богуна, після чого козацького полковника Павла Богуна – отамана окремого козацького палку імені Івана Богуна, що діє на території Новгород-Сіверського району, – було відзначено орденом «Івана Богуна» за розвиток козацтва та збереження пам’яті про видатного козацького полковника.
       Під час козацької тризни у Будинку культури с. Комань козаки славили ратну звитягу прославленого полководця та щедро ділилися досвідом діяльності своїх козацьких громад.

FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine