Участь козаків МГО «Козацтво Запорозьке» у роботі науково-популярної конференції «Польща – Україна: спільне минуле, теперішнє та майбутнє. 30-річчя відновлення Українського військового цвинтаря в Александрові Куявському»

 

     Науково-популярна конференції «Польща – Україна: спільне минуле, теперішнє та майбутнє. 30-річчя відновлення Українського військового цвинтаря в Александрові Куявському», під Почесним патронатом маршалка Куявсько-Поморського воєводства Пьотра Калбецького, пройшла в кінозалі Міського центру культури.  

      Конференцію відкрили бурмістр Александрова Куявського Аркадіуш Граляк та посол консул України в Республіці Польща Василь Зварич.

       На конференції були заслухані доповіді з історії польсько-українських відносин 1920 року:

1. «Новий територіальний порядок у Центральній Європі після Першої світової війни» – проф. доктор . Ярослав Клачков (UMK Торунь).

2. Українське питання в польській політичній думці ХІХ – початку ХХ ст. (до початку Першої світової війни) – д-р Ілона Залеська (UMK Торунь).

3. Польсько-український військовий союз 1920 р. Витоки братерство  по зброї  інтернуванняпроф. доктор хаб. Збігнєв Карпус (UMK Toрунь).

4.  Александров Куявський та його громада під час прориву (1915-1922) – Пьотр Мієрнік, MA (Торунь).

5. Навчання в таборі для інтернованих в Александрові Куявськомудок. д-р Олена Гуменюк (Київ).

6. Релігійне життя серед інтернованих українських вояків в Александрові Куявському – кс. Миколай Гайдученя (Торунь).

7. Історія українського військового цвинтаря та пам'ять про українців в Александрові Куявському – доктор  Томаш Кшемінскі, проф. NCU (Торунь).

     Теми доповідей і посади доповідачів засвідчили високий рівень проведення такої конференції та належне висвітлення широкого спектру історичних подій та польсько-українських відносин в роки діяльності Української Народної Республіки.

       За значними недоліками в розумінні польської мови, нам важко коментувати виступи провідних науковців території Куявсько-Поморського воєводства.

         Однак вважаємо за необхідне проінформувати членів МГО «Козацтво Запорозьке» та народ України про зміст виступів наших козаків на цій науково-популярній конференції.

    Виступ Верховного отамана України та діаспори, гетьмана Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», маршала козацтва Ярослава Банчука:

        «Перш за все, я хочу виразити вдячнісь бурмістру  Александрова Куявського, пану Аркадіушу Граляку за запрошення на конференцію та урочистості з нагоди 30-річчя відновлення Українського військового цвинтаря, гарний прийом і умови проживання.

Я приїхав сюди зі справжнім бойовим козацьким генералом Віктором Ляхом – отаманом Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».  Його підопічні є тими найбільш свідомими козаками України, котрі об’єдналися задля дієвої й самовідданої жертовної праці: з відродження кращих традицій і звичаїв славного Січового товариства;  дослідження, осучаснення та впровадження в навчально-виховний процес закладів освіти кращих зразків козацької педагогіки, а також створення результативних інноваційних освітніх технологій та комплексів навчально-методичних посібників для їх реалізації; здійснення справжнього козацького гарту  духу, душі, розуму й тіла; створення козацьких загонів територіальної оборони та потужного козацького резерву Збройних Сил України.

​          З 2000 року під його керівництвом у підшефних закладах освіти діють козацькі класи. Ті, хто пройшов у них справжній козацький гарт, стали ядром багатьох козацьких і територіальних загонів оборони. Багато з них командують ротами, взводами та окремими відділеннями спеціального призначення.

          Тисячі козаків Сумської паланки мужньо відстоюють територіальну цілісність України в елітних родах військ Збройних Сил України, показують приклад ратної звитяги, жертовності та дієвої любові до рідної країни.

          В одному з добровольчих батальйонів Сумщини сформовано козацьку сотню з представників Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», котрі не тільки відзначаються сумлінним виконанням військового обов’язку за місцем служби, а також і в заходах, які проводяться командуванням  оперативно-тактичного угрупування Суми.

          Таким чином, ми вбачаємо паралелі ратної звитяги козаків 1920-х років і 2014 – 2023-х років, яких поєднують прояви хоробрості, рішучості, витримки, відваги та незламності бойового духу. Як і 100 років потому, вони мають постійну підтримку від польського народу, Разом виборюють нашу і вашу Незалежність.

          Відтак, переконаний, що перемога  буде за нами. Дякую за увагу».    

          Виступ  отамана  Сумської  паланки  МГО «Козацтво  Запорозьке»,  генерал-полковника Віктора Ляха:

       «Від імені верховного отамана України і Діаспори, гетьмана «Козацтва Запорозького», маршала козацтва Ярослава Банчука, всіх козаків України, виражаю щиру вдячність бурмістру міста Александров Куявський, пану Аркадіушу Граляку, всім учасникам науково-популярної конференції, за збереження пам’яті про козаків, котрі в 20-х роках минулого століття боролися за вашу і нашу Незалежність.

     Висловлюю безмежну вдячність за гарне утримання Козацької Могили та належне вшанування доблесних козацьких лицарів.

       У такому ж гарному стані утримується в місті Суми Польський меморіал, де поховані солдати народного війська польського. Там, на прохання маршала козацтва Ярослава Банчука, здійснюються з молодими козаками, джурами і козачатами патріотичні заходи, які сприяють зміцненню дружніх відносин України з Польщею. У процесі проведення таких заходів, молодь усвідомлює, що польські патріоти разом з українськими воїнами мужньо та відважно боролися проти нацизму. Проливали кров за щасливе майбутнє польського та українського народів.

       10-й рік на Україні йде війна. Гинуть тисячі людей: військових і цивільних, серед яких старі та діти. Справжнім жахіттям для народу України стала повномасштабна російська агресія. І знову Польща підтримує Україну. Надає допомогу зброєю, боєприпасами, амуніцією та продуктами харчування.

Відвідавши вщент зруйноване місто Буча, Президент Республіки Польща Анджей Дуда, заявив: «Для перемоги Україні потрібні три речі – зброя, зброя і ще раз – зброя».

      Але, на превеликий жаль, і цього не достатньо. У війні з використанням штучного інтелекту, зверх точних ракет, безпілотників «Мохаджер» та далекобійних літальних апаратів сімейства «Шахед», ми потребуємо не тільки зброї, а й матеріально-технічних засобів, серед яких: тепловізори, планшети, лазерні указки, прожектори і, звичайно ж, автомобілі високої прохідності (пікап).

        Ми переконані, що скільки б не точилася війна – перемога буде за нами разом з вами і з усім світом.

        Дякую за увагу».

На закінчення свого виступу, генерал-полковник Віктор Лях підійшов до бурмістра Аркадіуша Граляка та вручив йому звернення  командира в.ч. 3051 підполковника Євгена Казанцева щодо підтримки у  забезпеченні, необхідних для здійснення протиповітряного прикриття цивільних об’єктів, матеріально-технічних засобів.

    Після завершення роботи науково-популярної конференції відбулася ділова зустріч представників адміністрації самоврядування Алексанрова Куявського на чолі з бурмістром Аркадіушем Граляком і представників МГО «Козацтво Запорозьке» з України та Польщі на чолі з Верховним отаманом України та діаспори, гетьманом Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», маршалом козацтва Ярославом Банчуком. У процесі обговорення майбутньої взаємодії, було підписано Угоду про розвиток взаємовідносин і співробітництва: в усіх формах педагогічної діяльності; розвитку ефективних форм співробітництва між господарськими, культурними, освітніми та науковими закладами; розвитку співробітництва та обміну досвідом адміністративних структур та органів самоврядування, а також громадських організацій, що представляють різні напрямки господарсько-громадської діяльності; зміцнення співробітництва в галузях економіки, виховання, культури, науки, спорту, туризму, а також обмін делегаціями молоді та вчителів.

 

Прес-центр Сумської паланки

МГО «Козацтво Запорозьке»