17 жовтня 2022 року козаки та козачки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися у Сумському міському козацькому сквері імені святого праведного Петра (Калнишевського) біля його пам’ятного знаку з тим, щоб вже вкотре вшанувати пам’ять останнього кошового отамана Запорозької Січі (нині козацького покровителя і їхнього молитвеника перед Пресвятою Богородицею й Господом Богом), а також належно відзначити усі свої свята.
Слід сказати, що з 14 жовтня 2021 року свята Покрову Пресвятої Богородиці, День Українського козацтва та День захисників і захисниць України відзначаються на державному рівні. До відзначення цих свят причетні всі козаки і козачки нашої паланки. Тільки в обласному центрі 211 з них у перший день широкомасштабної російської агресії долучилися до Сумського спротиву. Понад 236 днів козаки й козачки виявляють стійкість та відвагу при відсічі ворожих окупантів, належно підтримують військові частини і підрозділи оперативно-тактичного угруповання «Суми», забезпечують їх надійний тил та гаряче харчування військовослужбовців територіальної оборони ЗСУ і всіх добровольчих формувань Сумської територіальної громади.
Тож, враховуючи вагомий внесок представників Сумської паланки у зміцнення обороноздатності військових частин і добровольчих формувань, до відзначення цьогорічних козацьких свят долучилися командувач оперативно-тактичного угруповання «Суми» генерал-майор Олександр Нестеренко, начальник груп ЦВС ОТУ «Суми» підполковник Олег Засядьвовк, члени штабу майор Віталій Мерзляков, майор Олександр Бондаренко та інші.
Урочистості розпочалися з покладання квітів до підніжжя пам’ятного знаку Петру Івановичу Калнишевському.
Генерал-полковник Віктор Лях і генерал-майор Олександр Нестеренко привітали особовий склад Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» із святами Покрову Пресвятої Богородиці, Дня Українського козацтва та Дня захисників і захисниць України, виразили вдячність військовим і цивільним козакам і козачкам за мужні, героїчні та самовіддані й жертовні вчинки впродовж 236 днів війни.
«День захисників і захисниць України поєднує глибокі історичні традиції козацтва з героїчним сьогоденням Українського війська. Це свято є символом нашого спротиву і волі до Перемоги. У 2022 році ми розуміємо, що цей день особливий, що захисником та борцем за перемогу став кожен з нас.
Немає вищого прояву громадянського обов’язку і патріотизму, ніж стати на захист своєї Батьківщини. На такий крок здатні тільки мужні, вмотивовані, самовіддані люди, для яких слова «гідність» і «честь» мають значення. Пишаюся тим, що ви наслідуєте славні козацькі традиції, що в цей тяжкий для країни час виявляєте зразки ратної і трудової звитяги. Виражаю вдячність кожному і кожній з вас за те, що обрали цей жертовний і складний шлях.
Із сумом і вдячністю ми вшановуємо світлу пам’ять полеглих захисників і захисниць України, які згоріли у жертовному вогні боротьби за незалежність нашої держави. Цей вогонь освітлює нам і прийдешнім поколінням шлях до перемоги й утвердження сильної, успішної, європейської держави» – наголосив у своєму виступі командувач ОТУ «Суми» генерал-майор Олександр Нестеренко.
У цей день Олександр Володимирович відзначив Грамотами ОТУ «Суми» цивільно-військові колективи: Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»; Сумського міського куреня МГО «Козацтво Запорозьке»; Глухівської осавульської сотні МГО «Козацтво Запорозьке»; Виробництва харчових продуктів і приготування гарячих страв для захисників м. Суми за активну громадську позицію, значний особистий внесок у підтриманні військових частин і підрозділів, які виконують бойові завдання по захисту суверенітету та територіальної цілісності України від збройної агресії російської федерації.
Завдяки такій підтримці, проти російського агресора воює не тільки зброя – воює український дух, який неможливо здолати! – відзначається в грамотах.
Сім козаків і козачок було відзначено медаллю «Почесна відзнака ОТУ Суми», серед яких і випускник козацького класу (дитячого структурного підрозділу Сумської паланки) Василь Андрущенко – чемпіон і призер Світу, двократний чемпіон Європи та семикратний чемпіон України з Комбат дзюуджитцу.
51 раз підходили представники козацтва до командувача ОТУ «Суми» генерал-майора Олександра Нестеренка, щоб з його рук отримати заслужені нагороди за швидкі реагування на агресивні дії росіян, козацьку незламність і хоробрість, сумлінне виконання бойових завдань, особисту мужність, самовідданість і жертовність, виявлені при захисті міст і сіл Сумщини.
Генерал-полковник Віктор Лях, у коротких коментарях, розкривав учасникам урочистостей найкращі бійцівські якості та особисті заслуги кожного з нагороджуваних. У свою чергу на знак вдячності за визнання заслуг своїх підопічних, він відзначив начальника груп ЦВС ОТУ «Суми» підполковника Олега Засядьвовка Почесною відзнакою Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» за значний внесок у розвиток духовного статку Сумщини, а командувача ОТУ «Суми» генерал-майора Олександра Нестеренка нагородив грамотою отамана Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» з нагрудною відзнакою «Орден Ювіляра» за високий професіоналізм, хоробрість, зваженість, мудрість і рішучість, виявлені при розбудові Збройних Сил України, Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та з нагоди 50-річного Ювілею.
Для багатьох козаків і особливо козачок нагороди командуючого були першими і такими великими та значущими в їхньому дорослому житті! Від радісно-пережитої миті, вони не стримували ні сліз, ні емоційних сплесків… Обіймалися, вітаючи один одного, фотографувалися з нагородою, друзями, побратимами відділень, взводів, рот, і обов’язково – з генерал-майором Олександром Нестеренком.
В інтерв’ю телекомпанії СТС, генерал-полковник Віктор Лях на окремих прикладах розкрив мужність і незламність своїх козаків і козачок у перші дні й місяці російсько-української війни та переконливо заявив про їх готовність і здатність до останнього подиху боротися й гнати ненависного ворога з рідної землі.
Досвідчені козаки раділи й тому, що на цих істинно-козацьких святах передусім звучала українська мова. Молодь ділилася знаннями про смаки козаків, своїми уявлення про мужність, красу та вишуканість вчинків минулих і сучасних козацьких лицарів. Дорослим наставникам приємно було відчувати, як під час російсько-української війни, умотивовано й стрімко розпочинає відроджуватися наша державність з рідною мовою, козацькими звичаями, піснями, історією, побутом і позитивно-сприятливими комунікативними взаємовідносинами.
Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»