20 вересня 2019 року представники влади, ветерани й діти Другої світової війни, представники Сумської міської організації ветеранів України, Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», (Сумська паланка МГО КЗ) інших громадських об’єднань, підприємств і установ (серед яких учні ЗОШ І-ІІІ ст. № 18, № 19 та ССШ № 25) зібралися в обласному центрі біля монументу «Слава героям Сумщини», щоб вклонитися землякам, котрі мужньо й героїчно боролися в глибокому тилу з фашистською навалою.
Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»
Біля монументу завмерла почесна варта, розташувалася знаменна група та духовий оркестр 27-ї Сумської артилерійської бригади. За монументом розмістилася салютна група. Під час збору учасників мітингу-реквієму, присвяченому Дню партизанської слави, зазивно звучать пісні воєнних років.
Зліва від монументу розмістилися представники Сумської міської організації ветеранів України, серед яких ветерани партизанського руху та діти війни. Поруч з ними – керівників влади та депутати місцевих рад.
До ветеранів війни підходять учні 3-В козацького класу, вітають їх з Днем партизанської слави. Дарують їм квіти. Спілкуються з ними та фотографуються.
Під звуки урочистої фанфари звучать слова диктора Дмитра Будянського:
Поруч з ветеранами в строю
Наче клятву пам’яті даю:
Пам’ять серця… пам’ять сивини…
Пам’ять тих, що не прийшли з війни…
Перед монументом вишукуються всі представники народного хору ветеранів війни та праці Сумської міської організації ветеранів України на чолі з їхнім керівником Олександром Філоненком. Ветерани і діти війни зустрічають їх схвальними оплесками. У виконанні народного хору прозвучала пісня «Мати Журавлика жде».
Великою патріотичною родиною зібралися мешканці м. Суми біля монументу героям Сумщини напередодні Дня партизанської слави, який відзначається 22 вересня. Цей день є державним визнанням неоціненого внеску народних месників у велику Перемогу, відновлення історичної справедливості щодо визнання масової участі українського народу у визвольній боротьбі проти гітлерівської навали
В усі часи, для усіх народів, війна була і залишається найбільшою трагедією, що змінює світ і людські долі. Народну війну в тилу фашистських військ вели повсюдно у містах і селах, на залізничних вузлах і станціях, на річках, у лісових і степових районах України. Опір здійснювався на всій окупованій території і був нищівним для фашистів. 6200 партизанських загонів і підпільних груп, які налічували близько мільйона людей, щодня завдавали відчутних втрат гітлерівським військам, а Сумщина назавжди увійшла в історичний літопис війни, як партизанський край.
Тож, усім народним месникам і дітям війни, свої вітання з Днем партизанської слави виголосили учні 3-В козацького класу – представники дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського.
Козачата були єдиним дитячим учнівським гуртом, котрий спромігся прибути сюди зі змістовною концертною програмою: літературно-музичною композицією, приуроченою Дню партизанської слави.
Діти в козацьких одностроях переконані, що ветерани партизанського руху заслужили на добрі вдячні слова й заслужену шану.Адже в роки війни партизани були для ворога страшною і невідомою грізною силою. За своїми масштабами всенародна боротьба в тилу ворога стала важливим військово-політичним чинником в розгромі фашизму. Ворогу й досі незрозумілий масовий героїзм нашого народу. А вони просто любили свою Батьківщину і самовіддано захищали її від фашистських загарбників.
До слова були запрошені голова ради Сумської міської організації ветеранів України полковник Микола Бондарєв та 95-річний партизан-підпільник полковник Микола Приходько. Микола Іванович став підпільником у сімнадцять років. Впродовж двох з половиною років знаходився у партизанській розвідувальнійспецгрупі, яка безпосередньо виходила на залізницю, мінувала залізничні колії та підривала ворожі військові ешелони, що прямували на фронт з бойовою технікою, зброєю та живою силою.
З особливою увагою слухали присутні виступ колишнього партизана з’єднання О.М. Сабурова, полковника у відставці Миколи Івановича Приходька, який прийшов на свято у парадній військовій формі при всіх орденах і медалях. Йому є про що сказати, бо ж пройшов він з партизанами нелегкими дорогами війни аж до з’єднання з частинами Червоної Армії. Часто ходив у розвідку, підривав залізничні мости… Він і сьогодні активно працює з молоддю через ветеранську організацію СБУ.
На мітингу-реквіємі виступив Михайло ПОДІК, юний партизан та зв’язківець-розвідник об’єднання Степана Малікова. На початку війни йому було 11 років. Він розповів про те, як жителі Сумщини активно вступали до груп партизан-підпільників, щоб чинити спротив ворогові, наближати перемогу та швидше звільняти рідну землю від фашистський загарбників.
Ветеран закликав молоде покоління, щоб наслідували героїзм та мужність партизан, були патріотами рідної країни і завжди готовими встати на захист Батьківщини. Подякував козачатам за щирі добрі слова на адресу партизан і гарний виступ. Кожного року ми збираємося тут, щоб сказати слова вдячності ветеранам і вшанувати пам’ятьпро подвиги народних месників.
До слова були запрошені Іван Боршош – заступник голови Сумської обласної державної адміністрації, Микола Березін – депутат Сумської обласної ради, Степан Пак – заступник міського голови, керуючий справами виконавчого комітету Сумської міської ради, які висвітлили основні віхи партизанського руху на України та вислови вдячність народним месникам за мужність і героїзм у роки Другої світової війни. По всім загиблим і жертвам Другої світової війни під звуки метроному було оголошено хвилину мовчання та здійcнено покладання квітів до підніжжя пам’ятника під залпи салютних пострілів.
Звучать Гімн України та мелодії воєнних років. Гуртуються ветерани, обмінюються думками та погляди на майбутнє.
Як добре, що й до сьогодні у нашій державі відмічається День партизанської слави, зберігається в серцях багатьох поколінь такі поняття, як Батьківщина, честь, обов’язок і пам’ять.