СУМЩИНА ВІДЗНАЧИЛА 76-у РІЧНИЦЮ

ЗВІЛЬНЕННЯ МІСТА СУМИ ВІД НАЦИСТІВ

        2 вересня 2019 року представники Сумської міської організації ветеранів України та Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» (далі Сумська паланка МГО КЗ) зібралися у Будинку ветеранів, щоб разом вирушити  на заходи з нагоди 76-ї річниці звільнення м. Суми від нацистів.

         Життя – неоціненний дар, який кожному дається тільки раз. Ми цінуємо і бережемо своє життя, і хочемо прожити його в мирі і щасті. Та коли приходить вселенська біда і чорні крила війни закривають сонце над рідною землею, ми стаємо на її захист. Так було, так є і так буде завжди.

        Найбільшою трагедією двадцятого століття стала друга світова війна, яка смертельним громом докотилася до нашого краю літом 1941 року. І наші земляки масово стали на захист своєї Батьківщини. Переважно із Сумчан були сформовані 293-я стрілецька дивізія народного ополчення у складі трьох полків. У дивізії налічувалося понад 6 тис. сумчан.

        На превеликий жаль 10 жовтня 1941 року після запеклих боїв ворог зайняв м. Суми. Окупанти завдали місту величезних матеріальних збитків. Вони зруйнували, спалили й пограбували 39 підприємств і 24 промислові артілі. Були підірвані й спалені цехи заводу імені Фрунзе, рафінадний завод, текстильна фабрика, біофабрика.

        Вивезено все обладнання і спалено завод «Сільелектро», підірвані лісопильний завод, чотири цегельні заводи, млин, хлібозавод, елеватор, склади «Заготзерно». Було дощенту зруйновано 17 будинків державних установ, цілі квартали в центрі міста лежали в руїнах. Фашисти підірвали 5 шкіл, 2 лікарні, спалили приміщення хіміко-технологічного технікуму, художнього музею. Не стало електростанції, водонапірної башти, телеграфу й телефонної станції. Місту було завдано матеріальних збитків на суму 351 мільйон карбованців. Майже два роки «господарювали» нацистські загарбники на наших землях.

       2 вересня 1943 року війська 38 армії зламали опір і місто Суми було звільнено від ворога.

Не одне життя поклали наші діди і прадіди на вівтар миру, заради майбутнього, заради нашого з вами права жити на мирній землі. У цей урочистий День визволення Сум від фашистських загарбників по-особливому карбуються в серці слова вірша «Щастя жити» Надії Красотникової:

       Яке велике щастя – просто жити,

       Стрічати радо кожен день новий.

       Любити світ і всіх людей любити

       Та відчувати вітерець легкий.

       Яке це щастя – сонце зустрічати!

       Любити й дивуватись кожну мить.

       Красу землі всім серцем відчувати,

       Яка навколо радісно бринить.

       Яке велике щастя – просто жити…

       Незаперечно, що всі мешканці планети Земля дуже цінують життя і для них – велике щастя – просто жити. Щастям для багатьох мешканців обласного центру є можливість вклонитися усім визволителям міста Суми від нацистських окупантів 2 вересня 1943 року.

     Близько сотні учасників цієї події зібралися на Центральному кладовищі, щоб вшанували подвиг загиблих в роки Другої світової війни:

      Ірина Купрейчук – виконуюча обов’язки голови Сумської обласної державної адміністрації, Степан Пак – заступник Сумського міського голови, керуючий справами виконкому комітету Сумської міської ради та інші представники влади.

      Громадськість представляли: генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки МГО КЗ, полковник Микола Бондарєв – голова ради Сумської міської організації ветеранів України тощо.

     Далі була хода та покладаня квітів до пам’ятного знаку Героям Небесної Сотні.

Прес-служба МГО «Козацтво Запорозьке»

та Прес-центр Сумської паланки МГО КЗ.

     Присутні спочатку клали квіти до підніжжя пам’ятників – Скорботної матері, Війська Польського, загиблім під час Світової війни та могилам загиблих в зоні АТО і ООС, а до могили Артура Абрамітова – його козацький побратим і наставник, генерал-командор Віктор Лях.

     Більш людяно й урочистіше відбувалося вшанування героїв війни на меморіальному комплексі «Вічна Слава»: біля меморіалу застигла почесна варта, по центру – корзини з квітами, ліворуч розмістився військовий духовий оркестр (у виконанні якого прозвучали марші та мелодії про місто), а на східневому майданчику розмістився народний хор ветеранів. У його виконанні прозвучала пісня «Мати жде».

       На мітингу-реквіємі виступили представники влади. Дружніми оплесками присутні супроводжували виступ голови Сумської міської організації ветеранів України, полковника Миколи Бондарєва. Він нагадав присутнім про вагомий вклад сумчан у справу оборони міста Суми. Кілька з них удостоєні звання Героя Радянського Союзу посмертно: Олексій Калінін своїм тілом закрив амбразуру ворожого дзоту, а Іван Вдовиченко, обв’язавшись  гранатами, кинувся під гусениці головного танку при відбитті чергової танкової  атаки противника...

       Хвилиною мовчання присутні вшанували пам`ять визволителів обласного центру та своїх земляків-сумчан, загиблих на фронтах Великої Вітчизняної війни. Відбулося масове покладання квітів до Вічного вогню, обговорення військових подій і проблем виховання.

     Далі було покладання квітів до пам’ятних знаків та монументів на честь загиблих воїнів-інтернаціоналістів і воїнів АТО, зустріч ветеранів з мером міста Суми на території 27-ї реактивної артилерійської бригади і традиційний концерт духової музики біля «Альтанки».