ЯК У СУМАХ СВЯТКУВАЛИ 74 РІЧНИЦЮ ПЕРЕМОГИ НАД НАЦИЗМОМ

       Із самого ранку в м. Суми на 9 травня 2019 року дощило. Однак це не завадило Сумчанам достойно відсвяткувати День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Традиційно свято розпочалося з покладання квітів до пам’ятного знаку Героям Небесної Сотні. Тут активні громадяни м. Суми вишикувалися в колону й у супроводі оркестру 27 окремої реактивної артилерійської бригади рушили до центрального кладовища на алею Почесних громадян, що загинули під час бойових дій в зоні антитерористичної операції на сході України. Мешканці м. Суми вшанували бійців Другої світової війни, похованих у братській могилі та сучасних героїв, котрі відстоювали цілісність України. Поклали квіти до меморіалу померлих воїнів Війська Польського та братської могили "Мати-Батьківщина".

       З центрального кладовища двохтисячна колона рушила до Меморіального комплексу «Вічна Слава» де вперше за багато років під проливним дощем проходив мітинг-реквієм «Іх подвигам не буде забуття!». Людей не зупинила така негода. Військові, бувалі козаки, берегині, джури та козачата Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» радо вітали ветеранів і дітей Другої світової війни зі святом Перемоги. Членів відомої козацької громади також привітно зустрічали ветерани Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Сумської міської організації ветеранів України, спілок воїнів-інтернаціоналістів, держслужбовців… Незабутньою для представників козацтва стала зустріч і спілкування з 95 річним полковником Миколою Приходьком. Він вступив до партизанського загону у сімнадцять років. Два з половиною роки відважно воював в уславленому з’єднанні Сидора Ковпака. Своїми ногами пройшов ті кілометри, якими пройшли партизани Сидора Артемовича з переможними боями від Путивля до Карпат (фото 5026, 1299, 1384).

      Слід зазначити, що джури та козачата дитячих структурних підрозділів Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» чи не єдині представники учнівської молоді обласного центру Сумщини, котрі – мов давні знайомі – підходять до ветеранів Другої світової війні, вітаються та залюбки спілкуються з ними у День Перемоги.
       Урочистості з відзначення 74 річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні розпочалися проходженням маршем кадетів Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою ДПСУ та виступами: Вадима Акпєрова – тимчасово виконуючого обов’язки голови Сумської обласної державної адміністрації; Володимира Токаря – голови Сумської обласної Ради; Олександра Лисенка – міського голови м. Суми; Миколи Бондарєва – голови Сумської міської організації ветеранів України.

          Усі присутні вшанували полеглих у роки Другої світової війни хвилиною мовчання та поклали квіти до Меморіалу «Вічна Слава». До ветеранів війни, представників ветеранських організацій, військових та козаків підходили юнаки та дівчата, вітали із 74 річницею Перемоги над нацизмом, бажали їм здоров’я та дарували квіти.

         Далі урядовці, ветерани Другої світової війні, воїни-інтернаціоналісти та козаки вирушили до Монументу уродженцям Сумщини, які загинули в Афганській війні, де вшанували героїв покладанням квітів.

         Від монументу Афганцям делегація рушила до меморіального комплексу сучасним воїнам, котрі загинули під час відстоювання територіальної цілісності держави у зоні антитерористичної операції на сході України. Спочатку квіти поклали до першого пам’ятного знаку, встановленого на честь бійців АТО, затим – до інших пам’ятних споруд цього комплексу, розташованого на вулиці Герасима Кондратьєва.

        Протягом дня сумчанам та гостям міста представляли виставку бойової техніки і військової зброї на Театральній площі.
Завершилися масові заходи святковим концертом за участю творчих колективів міста.
       Ветеранів, дітей війни, командирів військових частин, а також громадських активістів, котрі є керівниками військово-патріотичного виховання молоді, організаторами загонів територіальної оборони та волонтерами, запросили на урочисту зустріч з міським головою м. Суми, що проходила на території військового містечка в їдальні 27 окремої реактивної артилерійської бригади. Серед запрошених були й представники Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».

Генерал-командор Віктор Лях, отаман Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»

      На сьогодні у багатьох Єпархіальних управліннях Української Православної Церкви недооцінюється роль козацтва у сприянні оцерковленню студентської й учнівської молоді, відстоюванні прав віруючих канонічного Православ’я, захисті церковних споруд, забезпеченні порядку при проведенні масових релігійних заходів тощо.
        Питання підняття іміджу козацьких організацій, поліпшення якості їх взаємодіє неоднократно розглядалися митрополитом Лукою, головою Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва та духовно-фізичного виховання молоді. Він зазначав, що церква завжди була з козацтвом і виявляла пастирську турботу про нього, благословляла життя і служіння козаків на благо Батьківщини. Відмічав, що саме завдяки козацтву наша країна залишилася православною, а завдяки Православ'ю український народ і саме козацтво, як найбільш яскраве національне явище, зберегли свою самобутність.
     Сучасне козацтво й донині продовжує здійснювати захист Православної віри як основи національного духу, самопочуття та самосвідомості. Роль Церкви в його духовному піднесенні і в очах прихожан важко переоцінити. На думку митрополита Луки, задачею Української Православної Церкви є спонукання суспільства до бачення в козацтві реальної діяльної й творчої сили, здатної до захисту та відновлення Українських Православних Храмів, благоустрою їх територій тощо. Такої думки дотримується й архієпископ Роман – керуючий Конотопською Єпархією. При кожній нагоді Високопреосвященний Роман намагаються підсилювати статус козаків, піднімаючи їх значущість в очах священиків і прихожан.
       Слід зазначити, що Сумська паланка Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» поширює свою діяльність на теренах трьох єпархіальних управлінь: Сумського і Охтирського, Конотопського і Глухівського, Роменського і Недригайлівського. Більш дієво й плідно обласний козацький підрозділ Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» (Верховний отаман якого – маршал Козацтва Дмитро Сагайдак) співпрацює із священнослужителями Конотопської і Глухівської єпархії. Адже саме тут Високопреосвященний Роман найбільш глибоко занурюєтьсяся у сутнісні основи взаємодії церкви й козацтва, бачить в ньому ту силу, на яку можна спиратися в скрутні для церкви часи.

        Високопреосвященний Роман першим спромігся відкрити при Свято-Вознесенському кафедральному соборі м. Конотоп Дитячий церковно-приходський козацький центр, а нещодавно підтримав козаків у створенні при храмах Конотопської і Глухівської єпархії козацьких застав. І не тільки підтримав, а порадив священикам рекомендувати до лав козацтва істинно віруючих і самовідданих прихожан.
        13 травня 2019 року у Свято-Вознесенському кафедральному соборі м. Конотоп було звершено молебень, приурочений посвяті в козаки віруючих Української Православної Церкви: села Малий Самбур і села Шаповалівка Конотопського району, села Семенівка Глухівського району, села Руднєво Путивльського району (фото 1566, 1585, 1609, 1626).

        Богослужіння козацьких священників протоієрея Володимира Ковшара, ієрея Петра Фесенка та кількох монахів очолив Керуючий Конотопською і Глухівською єпархією Преосвященніший владика Роман. Таке урочисте релігійне дійство сприяло не тільки відродженню звичаїв славної Запорозької Січі й усвідомленню значущості події вступу до лав козацтва, а також – емоційному забарвленню й підсиленню відчуття особистої ролі у захисті й відстоюванні канонічного Православ’я.

         Під час такого молебню козаки усвідомлено присягнули на вірність Української Православної Церкви, козацтву та Батьківщині. По завершенню Богослужіння представники козацьких громад зібралися за круглим столом, де Преосвященніший Владика Роман, генерал-командор Віктор Лях, генерал-хорунжим Сергій Козирєв напутствували козаків на об’єднання зусиль у справі захисту святинь Української Православної Церкви від всіляких посягань з боку інших релігійних і територіальних громад, створення при своїх церковних храмах козацьких застав, розширення своїх рядів, придбання козацьких одностроїв і активну участь у релігійних дійствах на території Конотопської і Глухівської єпархії.

      Військові протистояння в Україні покликали до консолідації зусиль вищих і загальноосвітніх закладів, військових комісаріатів, Збройних Сил України, внутрішніх військ, державної прикордонної служби, громадських козацьких організацій, влади у справі військово-патріотичного виховання учнівської молоді, належної підготовки її до захисту Вітчизни.
         У цей час помітно активізувалася робота Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке». На її базі було створено одинадцять козацьких загонів територіальної оборони, розпочалася посилена підготовка козацької молоді до служби у Збройних Силах України. Налагодилася тісна взаємодія чисельної козацької громади з Сумським гарнізоном і Сумським обласним військовим комісаріатом. По-суті, Сумська паланка Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» стала єдиною (з поміж десяти зареєстрованих обласних козацьких організацій) громадою, яка виявила готовність дієво підтримувати Збройні Сили України та належно співпрацювати з військовими комісаріатами Сумської області.
         У козацьких класах козаками Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» було започатковано довготривалу акцію «Ми з тобою, солдате!», у рамках якої передбачалися проводи солдат Сумського рективно-артилерійського полку у зону АТО після нетривалої відпустки. До таких проводів готувалися з особливим бажанням. Було вивчено багато нових патріотичних пісень, хорових декламацій і гасел.
       11 листопада 2014 року козачата (за сприяння досвідчених козаків паланки) вперше домоглися на високому рівні проводжати солдатів і офіцерів на бойову службу у зону антитерористичної операції на сході України. Вони виступили перед захисниками Вітчизни зі своєю концертною програмою. Із заступницею всього воїнства – іконою Пречистої Божої Матері «Покрова» – діти щиро прохали дорослих мужньо воювати та живими й славними повертатися до рідних домівок. Зі словами вдячності вручали їм обереги, малюнки, листи.

КОЗАЦЬКІ ПРОВОДИ СУМЧАН НА СЛУЖБУ У ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНИ

         23 листопада 2014 року козачати приїхали на проводи вже на прохання самих бійців. Усі вони відверто й людяно-чуйно обіймали солдатів і вручали їм свої дарунки та передавали їх іншим бійцям у зону АТО.
     У всіх цих заходах відіграли свою незамінну (невидиму для стороннього ока) роль козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» на чолі з генерал-командором Віктором Ляхом, берегиня Ліна Крівшенко та працівник обласного військового комісаріату підполковник Ігор Скібчик…
       Сплило немало часу. І знову працівники Сумського обласного військового комісаріату звернулися до козаків і козачат Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» з проханням відновити розпочату справу з відродження традицій українського народу з проводів на службу у Збройні Сили України.
         15 травня 2019 року козача проводжали призовників Сумщини на строкову службу у Збройні Сили України.

      У парадних одностроях вишикувалися перед призовниками члени дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І – ІІІ ступенів № 25 м. Суми. Чітко, виразно й гучно відчеканили слова козацької презентації, чим зірвали дружні схвальні оплески майбутніх солдат.

         Близько 70 призовників застигли в шеренгах на збірному пункті Сумського обласного військового комісаріату. Через якийсь час вони відправляться в навчальні центри, де отримають належну військову підготовку, набудуть військової спеціальності та направляться для проходження строкової служби у військові частини.
        До кожного з призовників, чітко карбуючи слова звертаються козачата: «Призовнику, юначе славний, ти йдеш на службу в Збройні Сили України. Цей день як свято пам’ятай. Ти, патріот, бо йдеш Вітчизну захищати, примножувати силу, славу... Хай буде сильною рука, міцними будуть хай війська, нехай здоров’я – як та криця, хай служба завжди – як годиться! Хай всюди – спокій, лад та мир! Будь, як козацький богатир – могутній, нездоланний, вмілий! З призовом в армію, юначе сизокрилий!» (фото1678).

         Після емоційного вітання, козачата побігли до шеренг призовників і подарували кожному юнакові власноруч виготовлені листівки та козацькі обереги (фото 1692, 1694, 1702).

         Генерал-командор Віктор Лях, берегиня Ліна Крівшенко, козачата у своїх інтерв’ю розповіли працівникам телебачення про свою патріотичну, екологічну, суспільно корисну й волонтерську діяльність; гартування духу, тіла і розуму; дієву та результативну підготовку до захисту Вітчизни. Поділилися секретами інноваційної діяльності, на якій базується зростання й квітнення козацької молоді.

Вгору
FREEhost.UA best hosting in Ukraine