На запрошення Познаньського відділу Міжнародної Поліцейської Асоціації (МПА) її Поважний член, Гетьман козацтва Запорозького, маршал козацтва Дмитро Сагайдак 15 червня 2019 року прийняв участь у відзначенні 10-ліття Великопольського відділу МПА «Регіон Познань-Е».
В запрошені було зазначено присутність трьох членів делегації, які з 13 по 16 червня мали прибути до Польщі, але з об’єктивних причин не зміг поїхати другий Поважний член МПА – Генеральний суддя МГО КЗ, маршал козацтва Ярослав Банчук. Тому на початку маршала Дмитра Сагайдака супроводжував один член МПА – отаман Генеральної канцелярії МГО К З, генерал-осавул Анатолій Краснодзей.
Виїхавши з Києва, по обіді 12 червня, подолавши більше 1000 кілометрів автошляхів України та Польщі, делегація козацтва Запорозького, прибула до містечка Сважендза, передмістя Познані, де поселились в готелі «EuroHotel». Гідну зустріч маршалу Дмитру Сагайдаку зробив голова «Регіон Познань-Е» генерал-осавул МГО КЗ Марек Броніцькі. В цей же день вони удвох провели перемовини про шляхи взаємодії, завдання і виклики, які стоять перед двома поважними організаціями. Продовжили – увечері в неофіційній обстановці, де в них також прнєднались представники Латвії та Естонії тощо.
З увагою та зацікавленістю колегами була сприйнята інформація Гетьмана козацтва Запорозького Дмитра Сагайдака про ту роль, яку МГО КЗ відіграє в політичному, духовному житті України, в забезпеченні правопорядку та дисципліни при проведенні масових заходів, збереженні святинь Православ’я, культурних традицій, їх шляхів розвитку та вдосконалення. Для української сторони був цікавий досвід прибалтійських країн у впровадженні європейських норм розвитку громадського правопорядку, забезпечення злагоди під час проведення різноманітних заходів.
Другий день перебування розпочався з огляду центральної частини міста Познань з вікна туристичного автобусу. Воно типове, охайне місто, впорядковане, з розвинутою інфраструктурою, великою кількістю працюючих промислових підприємств – таких, як філія автозаводу Фольксваген та різноманітних верств людей і їх об’єднань.
На 12 годину члени делегацій прибули до комендатури поліції Великопольського воєводства. Під час спілкування з співробітниками поліції майже органічно відчувалась доброзичливість по відношенню до громадян, впевненість в своїх діях, розуміння того, що поліція не каральний орган, а той інститут державного управління, який дозволяє кожному громадянину відчувати свою захищеність, можливість скористатися своїми правами і свободами в рамках закону. Як доповідав 1-й заступник коменданта інспектор Роман Кустер, це накладає цілий ряд обов’язків на поліцію, зумовлює особливий стиль роботи і т.ін. Основна характерна риса – відкритість і доступність та прозорість в діяльності поліції.
З великою повагою співробітники поліції (ті, які мали бути на службі в суботу 15 червня і не могли приймали участь у офіційних заходах) прийняли козацькі нагороди з рук маршала Дмитра Сагайдака. Особливо світилась від задоволення і виказувала чисто жіночу увагу маршалу козацтва, при отримані нагороди, співробітниця центрального апарату комісар поліції Кінга Войцеховська-Фехнер, якій вручено Срібний Хрест «Козацька Слава».
У другій половині дня козаки все-таки попали в історичне місце Познані де побродили по Базарній площі і деяких магазинах та пам’ятним місцям. Підвечір, в готелі, в час вечері продовжились спілкування нашої делегації з постійно прибуваючими учасниками Ювілейної Гали.
Основний захід – Ювілейна Гала, як у козаків відповідна Рада, відбулась в суботу по обіді 15 червня і проходила в мальовничому місці містечка Сважендза – «Палац під липами». За півгодини до початку проведення Гали прибув (на заміну маршала Банчука) член МПА – генерал-осавул Микола Крикун, він подолав свій шлях, на авто, за 17 годин. Делегація козацтва Запорозького стала у повному складі та була в центрі уваги при активному спілкування з присутніми до початку офіційного засідання. Гала розпочалася, як потрібно, з внесення Прапору підрозділу МПА, доповідей керівництва. Основний час пішов на нагородження присутніх – Пам’ятною медаллю «100 річчя Польської поліції» по структурним підрозділам МПА.
Після нагородження делегатів, від групи Держав, що мають спільний кордон з Польщею на Сході та Півночі їх бачення питань, що розглядались на зустрічах, пропозиції та шляхи співпраці висловив в своєму виступі маршал Дмитро Сагайдак.
Після чого він, від імені МГО КЗ, нагородив керівників Міжнародної Поліцейської Асоціації, присутніх керівників комендатури поліції та інших поважних осіб, які внесли значний вклад в розвиток та розбудову співробітництва МПА та МГО «Козацтво Запорозьке».
Ордени «Гетьман Байда-Вишневецький» 2ст. отримав генерал-осавул Марек Броніцькі – голова «Регіон Познань-Е». Ордени «Гетьман Байда-Вишневецький» 3ст. отримали: Вітольд Джажджинські – президент Регіону МПА Познаньського воєводства та інспектор Роман Кустер – 1-й заступник воєводського коменданта поліції в Познані. Також Золоту медаль «Гетьман Байда-Вишневецький» отримав інспектор Рафал Павловські – заступник воєводського коменданта поліції в Познані.
Грамоти та срібними медалями «За відродження Козацтва» отримали: Маріан Шкудларек – бурмістр міста Сважендза; Степан Косіцькі – член правління МПА в Регіоні, відповідальний за контакти з Україною; Збігнев Цомба – громадський діяч, волонтер в АТО; д.р Павел Семлер – вчений, викладач в Академії розуму; Рішард Зачінські – директор бюро європарламентарія по наданню допомоги українцям, він також отримав нагороду Почесна грамота МГО КЗ та золота медаль «Берегиня козацького роду» для Крістіни Либацьбкі – бувшої міністром освіти Польщі, багатолітній парламентарій Сейму та Європарламенту.
О 17 годині члени нашої делегації прибули в центральну частину міста Познань, де в храмі Польської православної церкви свт. Миколая Чудотворця прийняли участь у Вечірній службі – напередодні Дня Святої Трійці.
Вранці 16 червня, на Пятидесятницю, делегація козацтва прийняла участь в божественній літургії, прибувши до того ж храму Святого Миколая. Присутні в храмі, з теплотою і повагою прийняли земляків, доходило до сліз від почуттів, що на службі присутній Гетьман козацтва Запорозького.
По закінчення служби гетьман МГО КЗ вручив настоятелю храму Срібний Хрест «Козацька Слава», та дав команду козакам відбути у зворотній шлях на Батьківщину. Майже без пригод, пізно ввечері, козаки перетнувши кордон прибули до готелю в Любомили з тим, щоб відпочити, а рано-вранці бути в місті Ковель, де на запрошення митрополита Володимир-Волинського і Ковельського ВОЛОДИМИРА, прийняти участь в богослужінні, в День Святого Духа, у Свято-Троїцькому кафедральному соборі. Що і було виконане козаками МГО КЗ.
Прес-служба МГО «Козацтво Запорозьке»