25-ти річчя відновлення українського цвинтаря в Александрув-Куявському

          02 червня 2018 року в місті Александрув-Куявський Республіки Польща, було урочисто відзначено 25-ту річницю впорядкування Українського військового цвинтаря (кладовища) та відновлення на ньому кургану «Козацька Могила». В кургані захороненні, у 1921 році, інтерновані козаки головного отамана Семена Петлюри, гетьмана Павла Скоропадського та січових стрільців Центральної Ради УНР, що згинули допомагаючи маршалу Пілсудському зберегти, на той час, Польщу від більшовицької навали.


        Кожен рік, в першу суботу червня, на меморіалі проходять зустрічі польської та української громад. На запрошення бурмістра Анджея Цеслі, з 15-ї річниці, у цьому заході постійно приймає участь делегація Генеральної канцелярії Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» (далі МГО КЗ). Цього разу з Верховним отаманом України та Діаспори, Гетьманом козацтва Запорозького Дмитром Сагайдаком до Польщі прибули: Генеральний суддя Ярослав Банчук, Генеральний писар Петро Новаківський, Генерал-ад'ютант Микола Крикун, Отаман Генеральної канцелярії Анатолій Краснодзей та осавул Іван Коваленко.

           Вранці, члени делегації прийняли участь в божественній літургії, яка пройшла в каплиці (православному храмі) св. Олександра Невського де також були присутні інші поважні гості, такі як депутат Сейма Польщі Ян-Кшиштоф Ардановські, віце-бурмістр Єжи Ервінські, представники посольства України в Польщі – радник посольства України в Польщі Василь Зварич і військовий аташе генерал-майор Юрій Павлов та Лев Захарчишин – консул України в Гданську тощо. Після закінчення церковної служби всі вони прибули на Українське військове кладовище, де о 12 годині була проведена панахида по загиблим козакам.

          Відзначення події розпочалося з гімнів України та Польщі у виконанні польського оркестру військового гарнізону Торуня. Після виконання гімнів виступив бурмістр міста Анджей Цесля (Повноважний представник Гетьмана козацтва Запорозького в Республіці Польща), який нагадав історію пам'ятки, кладовища українських воїнів і обставини його відновлення в 1993 році.

         Ідея утворення кургану на цвинтарі українських воїнів походить з 1921 року, коли гурт офіцерів табору інтернованих українців міста Александрув-Куявський вперше відзначив «День пам'яті по загиблим козакам». Кладовище було освячено духовенством в вересні 1921 року за участю військовослужбовців, представників місцевої влади та громади Александров-Куявського. Цвинтарем опікувались члени Александрув-Куявської і Торуньської філії Українського Центрального комітету – найчисленнішої організації у вигнанні, що включала до себе православну парафію в Aлександров-Куявському та опікувалась військовими капеланами з Торуня. "Козацька могила" стала своєрідною "могилою Невідомого солдата" для українських емігрантів.

         Після 1945 року стан некрополя, поступово погіршувався. Однак "Козацька могила" не загинула. За ініціативою, та дякуючи д-ру Еміліану Вішку з Торуня, навесні 1991 року почалася реконструкції кладовища. Серед тих, хто брав участь в реалізації цієї ініціативи були: Славомир Маковські, командувач округу поліції; мер Здіслав Насіньські та його заступник Станіслав Kрисінські; потім мер Збігнєв Знамеровські. З української сторони – Союзом українців у Польщі, Національним комітетом пам'яті та Посольством України. Відкриття відновленого цвинтаря, відбулася 12 червня 1993 року. Панахиду, в пам'ять похованих воїнів, разом провели православне, католицьке, протестантське та греко-католицьке духовенство. З того року, біля «Козацької Могили» зустрічалися люди різних культур і мов, різних релігій. Вони, віддавали пошану полеглим козакам за волю Польщі і України.

        Цього року, екуменічну молитву пам’яті похованих в кургані козаків провели священики на чолі з православним протоієреєм Миколою Хайдученя (який доречі являється Козацьким священиком у званні генерал-хорунжого МГО КЗ) деканом Kуявсько-Поморського Польської Автокефальної Православної єпархії в Лодзі та Познані; ксьондза-майора Мирослава Міхальського – з польської католицької парафії Різдва Пресвятої Діви Марії в Торуні; священика Мирослава Кучинського – військового Православного приходу у Чєхочінеку; преподобного Єжи Моліна – відставного єпархіального радника лютеранської єпархії Поморсько-Великопольської; Міхала Волкевича, священика Аугсбургської євангельської церкви в Торуні; священика Даніеля Поповича, православного декана польського флоту; отця Лешека Малиновського з парафіяльної церкви Преображення Господнього в Олександруві- Куявському.

        Під час церемонії, на знак вдячності за відновлення і догляд за «Козацькою Могилою», радник посольства України в Польщі Василь Зварич та військовий аташе генерал Юрій Павлов, вручили медалі Міноборони України: бурмістру міста д-ру Анджею Цеслі, колишньому меру міста Станіславу Крисінському, колишньому командиру поліції округу Славомиру Маковські, священику Миколі Хайдучені і нинішньому Президенту фірми BIN Павлу Кшемінські. Далі виступили Лев Захарчишин – консул України в Гданську, Ян Кшиштоф Ардановскі – член Сейму Польщі.

         У своєму слові Гетьман козацтва Запорозького Дмитро Сагайдак відзначив важливість, як для Польщі, так і для України тих подій 1920 – 21 року, для утвердження незалежності наших Держав.

         Відзначаючи заслуги та великий вклад козаків Польського представництва МГО КЗ, маршал козацтва Дмитро Сагайдак вручив на цвинтарі «Козацька Могила» ордени: «Козацька Слава» 2-го ст. генерал-хорунжому Яну Анджею Лігусу; «За вірність традиціям» 1-го ст. бувшому бурмістру міста Станіславу Крисіньські, бувшому районному коменданту поліції Славомиру Маковські, генералу війська Польського Анджею Вісьневські та архієпископу Брацлавському і Щецінському ГЕОРГІЮ; «Козак Омелян Карука» 3-го ст. отримали: – козаки МГО КЗ: генерал-командор Анджей Цесля, генерал-хорунжі Миколай Хайдученя та Єжи Ервінські, генерал-осавул Ричард Жуковські, коз.полковник Адам Брушкевич; а також сенатор Сейму Ян-Кшиштоф Ардановські та Президент фірмі «ВІN» Павел Кшемінські.

Церемонія завершилася покладанням вінків і свічок усіма присутніми.

        Після заходу учасники були запрошені бурмістром на Козацьку трапезу, яка проходила на території фірмі «ВІN». Під час трапези, маршал Сагайдак, вручав номінантам Грамоти та медалі до них: Почесну грамоту та медаль «Гетьман Конашевич Сагайдачний» отримав вуйт гміни Ваганець Петр Марциняк. Грамотою та медаллю «За відродження козацтва» нагороджені – староста повіту Даріуш-Богдан Вохна, голова міського уряду Богуслав Голлюс, директор фірми «ВІN» Лешек Хшановські та співробітник Уряду міста Анета Тіде; Подякою та медалю «За благодійність» – магістр Софія Цесля та перекладач Представництва Гетьмана козацтва Запорозького в Польщі Надія Хайдученя, а з фірми «ВІN» – директор по маркетингу Пшемислав Бохат; керівник секції по маркетингу Анджей Мушинські, керівник секції по логістиці Михал Влошек.

      По закінчені трапези бурмістр Анджей Цесля і консул України Лев Захарчишин випустили в небо повітряні кулі у кольорах польського і українського прапорів.
         Церемонію знімала та брала інтерв’ю команда Польського національного телебачення TVP, яка транслювала всі події, що мали місце при відзначенні 25-х роковин відновлення «Козацької Могили».

             3 червня делегація козацтва Запорозького прийняла участь у Божественній літургії в храмі Святого Миколая міста Торунь. Це одна із найстаріших православних церков Польщі, в якій є ікони і розпис художника Врубеля. Отець Миколай Хайдученя тепло привітав маршала Дмитра Сагайдака, назвавши присутність козаків в церкві значимою подією для української православної громади міста. В своєму слові до присутніх віруючих, він коротко нагадав про місію, яку виконувала делегація МГО «Козацтво Запорозьке», наголосив на важливості підтримки, захисту козаками Православ’я у всі часи, як на Батьківщині, так і за її рубежами, а причастивши Гетьмана козацтва Запорозького, він благословив козаків в далеку дорогу на Батьківщину.

Вгору

Прес-служба МГО «Козацтво Запорозьке»

FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine