Козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» досить вдало використовують кожну нагоду для навчання й виховання наймолодших членів своєї громади. Залучають до такої роботи багатьох фахівців військової справи. У нагоді став для них і воєнний стан, під час якого в Сумах на кордонах міста було встановлено шість блокпостів (чотири з них стаціонарні: по вул. Роменська, вул. Харківська, проспект Курський, вул. Білопільський шлях та два – пересувні). На них цілодобово діють посилені наряди військовослужбовців роти оперативного призначення Національної гвардії України в/ч 3051 й поліцейських Сумського відділу поліції ГУНП і роти № 4 батальйону Управління патрульної поліції в Сумській області.

Навчання сумських козачат, затребуване часом

        Головним завданням військових національної гвардії і поліцейських є спостереження за рухом усіх видів транспортних засобів, їх перевірка щодо перевезення заборонених речей, зброї, вибухівки, механізмів і предметів, які викликають підозру тощо.

           Непроглядні тумани, дощі, снігопади, холодні пронизливі вітри не стають перепонами для надійного захисту славного козацького міста Суми від проникнення в нього диверсійних груп і військової техніки ворога. У будь-яку негоду нацгвардійці і поліцейські сумлінно виконують свої обов’язки з запобігання різного роду кримінальних порушень: незаконного перевезення зброї, боєприпасів, наркотичних речовин і засобів, а також багатьох інших заборонених предметів, що шкодять здоров’ю людини та природі довкілля.
            У цьому пересвідчилися козаки, берегині та учні 2-В козацького класу КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25 м. Суми, котрі прийшли на блокпост по вул. Роменська, щоб ознайомитися з діями військових під час воєнного стану. 10 грудня тут несли службу старший лейтенант Микола Ульяненко із Сумського відділу поліції ГУНП в Сумській області та капрал Ігор Шептуля – поліцейський роти № 4 батальйону УПП в Сумській області. Вони почергово зупиняли транспортні засоби, перевіряли їх та осіб на предмет заборонених речей.

          Дорослі й малі козаки пильно стежили за діями поліцейських. Вони бачили, що не кожному з водіїв подобалися такі зупинки й перевірки, декотрі з них сварилися. У такому випадку капрал Ігор Шептуля вибачався й водночас просив водіїв з розумінням ставитися до виконання поліцейських обов’язків під час уведення воєнного стану в окремих областях України. Адже виконання таких обов’язків потрібно не тільки їм – поліцейським патрульної поліції, – а й державі, збереження її цілісності й незалежності, збереження життя кожного з водіїв України і, зокрема, – мешканців м. Суми.
         На прохання берегині Ліни Крівшенко, класного керівника козацького класу, поліцейські погодилися долучитися до військово-патріотичного виховання козачат. Провели для них цікаве й захоплююче теоретично-практичне заняття з правил несення патрульної служби на блокпосту.

        Практичне заняття викликало незвичайне захоплення і незгладиме враження в усіх учасників цього дійства. Тут здійснилась мрія окремих козачат…
        На дорогу разом з капралом Ігорем Шептулею виходить козача Давид Пономаренко. В його руках жезл – «червоний леденець». Він інформує обраному виду транспорту про зупинку і жезлом вказує на її місце. Впевнено підходить до легкового автомобіля, вітається з водієм й чітко представляється: «козача Давид Пономаренко – стажер капрала Ігоря Шептулі. Перепрошую, що у такий складний для країни стан, Ви зупинені з навчальною метою. Прошу Вас пред’явити документи. Досить невпевнено звіряє фото водійського посвідчення з обличчям власника, яке дещо різниться згідно віку (поліцейський наставник Ігор Валерійович підходить ближче й заспокоює «патрульного» Давида). Добре, тепер відкрийте будь-ласка багажник і покажіть предмети, що перевозите…». Водієм такого дивного затримання став 43-річний Віталій Войтенко. Він по-батьківські добре поставився до навчання і з готовністю відгукувався на всі прохання маленького патрульного. Бо ж розумів, що всі такі заходи і сьогодні, і в майбутньому здійснюються для безпеки громадян, збереження їх здоров’я і життя

.

          У процесі досить тривалого для дитини перебування на посту, козачата помітили, що військові національної гвардії та поліцейські тримаються окремо на певній відстані. При з’ясуванні причин, дізналися, що це пов’язано з виконанням різних службових обов’язків. Під час зупинки й обстеження транспортних засобів, нацгвардійці забезпечують безпеку роботи поліцейських: пильнують за діями водія та пасажирів і водночас за рухом іншого автотранспорту.

      Інколи нацгвардійцям і поліцейським допомагають їхні чотириногі напарники. Слід зазначити, якщо від людини і можна приховати якісь недозволені предмети, то завдяки чутливому нюху службового собаки через блокпост не провезти жодну контрабанду – особливо, коли на контролі працюють такі професіонали як четвероногий Таліб зі своїм господарем –старшим прапорщиком Миколою Калітіним.
            Нацгвардійці також розповіли козачатам і про те, що додатковий наряд у складі кінолога завжди виділяється під час уведення плану перехоплення або «Сирени» при здійсненні спроби збройного пограбування, розшуку озброєного дезертира, небезпечного злочинця, тощо.
           Козаки, берегині, козачата бачили й відчували, що у старшого лейтенанта Миколи Ульяненка, капрала Ігоря Шептулі, старших солдат Віталія Макаренка та Романа Осадчого настрій піднімався тоді, коли водії позитивно відносилися до тих заходів, що проводилися ними на встановлених блокпостах.
            У козачат виникло до озброєних постових багато серйозних і по-дитячому наївних запитань, як наприклад:
– Як називається автомат?
– Чим відрізняється АКС-74 від АКС-74У?
– Скільки магазинів до автомату беруть із собою постові?
– Скільки патронів уміщується в одному магазині?
– Що знаходиться у ваших аптечках?
– Чи є тут танки?
– Як Ви тут спите?
– Чи Ви не голодні?
– А може, все таки, Вам принести чогось поїсти?

         Дорослим дуже сподобалася відповідь вартових на останнє запитання: «Щиро дякуємо, але нам нічого від вас не потрібно, окрім того, щоб ви добре навчалися, були здоровими, дотримувалися правил дорожнього руху й були дуже уважними на пішохідних переходах».
          Старший солдат роти оперативного призначення національної гвардії Віталій Макаренко розповів козачатам багато цікавого й корисного для їх зростання, а Михайлика Сідаша навчив чистити та розпалювати грубу, правильно сушити та підкидати дрова, відкривати й закривати дверцята.

        Нацгвардієць настільки сподобався козачатам, що кожен з них виявив бажання заступити на навчальну службу разом з Віталієм Макаренком. Першим став на варту Тимофій Толстенков, як один із самих дисциплінованих козачат. Після нього кілька хлопчиків пройшли подібне випробування. На завершення «служби», Тимофій підійшов до Віталія Олександровича і від імені дитячої козацької громади подякував йому за цікаві розповіді, навчання, настанови і мужність.

Інформація надана отаманом Сумської паланки МГО "Козацтво Запорозьке" - Генерал-командором Віктором Лях

Вгору