Козаки Сумщини формують національну свідомість молоді, готують її до захисту Вітчизни з самого малку

        З 8 по 9 листопада 2018 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» активно обговорювали питання різнобічного гартування козацької молоді під час роботи ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції «Інноваційні підходи до виховання учнів козацьких класів і хортингістів у навчальних закладах», що проходила на базі Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка.
     Конференцію відкрив Юрій Лянной, доктор педагогічних наук, професор, ректор Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, м. Суми. Він дав високу оцінку діяльності козацької організації у закладі вищої освіти. Тут під керівництвом козацького полковника Віктора Ляха було створено студентське наукове товариство МГО «Козацтво Запорозьке», метою якого стало дослідження й осучаснення козацької спадщини, у тому числі козацьких бойових мистецтв. У 2000 році на території університету козаками паланки було закладено й доглянуто козацький сквер імені Петра Калнишевського – останнього кошового отамана Запорозької Січі, активізована робота з військово-патріотичного виховання Студентської та учнівської молоді. На базі нашого університету козаками створювалися навчальні посібники та методичні рекомендації для навчання й виховання учнів козацьких класів. У жовтні 2010 році на кошти козаків було встановлено пам’ятний знак з нагоди відзначення 320-ї річниці з Дня народження Петра Івановича та добрих справ козаків Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке». Впродовж восьми років поспіль козаки паланки на День українського козацтва організовують біля пам’ятного знаку Петру Калнишевському обласний мітинг-реквієм, у якому беруть участь не тільки представники влади, ветерани 2-ї Світової війни, учасники бойових дій, воїни АТО, козаки, викладачі та студенти, а й козачата та джури багатьох навчальних закладів.
        Професор Юрій Лянной повідомив учасників конференції, що вже п’ятий рік поспіль очолюваний ним освітній заклад проводить за активної участі козаків Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» науково-практичні конференції, приурочені обговоренню технологій евристичної освіти, козацького гарту та інноваційних підходів, що використовуються у навчально-виховному процесі козачат старших груп Дошкільних закладів й учнів козацьких класів. Дві останні з них – мають статус Міжнародних. І це не випадково, адже саме у нашому університеті з 90-х років стали активно використовуватися прийоми та методи козацької педагогіки. Добре знаний у нашому інституті фізичної культури і хортинг – вид спортивних єдиноборств, який користується популярністю не тільки в Україні, а й світі», – зазначив Юрій Олегович

       З доповіддю-привітанням виступив генерал-командор Віктор Лях, отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» – головний ініціатор і організатор цієї конференції. Він наголосив, що проблеми, які ми будемо обговорювати та вирішувати на такому високому рівні дуже важливі для розвитку вітчизняної освіти, розбудови та зміцнення Збройних Сил України, оздоровлення й фізичного гарту робітничої, студентської, учнівської та дошкільної молоді. Саме тому у цій конференції беруть участь представники влади, провідні науковці, військові ЗСУ, держприкордонслужби, нацгвардії, ветеранських організацій, військових комісаріатів, військового ліцею тощо. Наша конференція затребувана часом і носить державницький характер. На адресу конференції надійшли вітання від Голови Верховної Ради України Андрія Парубія та Гетьмана козацтва Запорозького Дмитра Сагайдака.

      Вітаючи організаторів, учасників та гостей конференції, Дмитро Іванович висловлює переконання в тому, що ті надбання й досвід у впровадженні інноваційних підходів і методів виховання шкільної молоді, які започаткувалися на Сумщині, за активної участі Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», мають непересічне значення для формування свідомих громадян, патріотів, захисників України. Досягнуте у впровадженні інновацій в учбові процеси зусиллями освітянських колективів Сумщини у співпраці з козаками заслуговує на вивчення та впровадження у всіх навчальних закладах Держави.
     Творча взаємодія козаків і вчителів за підтримки державних органів області дозволили досягти позитивних результатів у патріотичному вихованні учнівської молоді, про що свідчить, зокрема, активна участь бійців Сумщини в захисті нашої незалежності від зовнішніх зазіхань на Сході країни. Така діяльність матиме ще більшу віддачу за умови вивчення та узагальнення, в тому числі центральними органами виконавчої влади, особливо Міністерством освіти і науки України, в рамках загальнодержавних освітніх програм…
        Зроблене вами, має неоціненне значення для військово-патріотичного виховання молоді, відновлення та збереження традицій українського народу – відзначив Верховний отаман України та Діаспори, Гетьман козацтва Запорозького, маршал козацтва Дмитро Сагайдак.
       Плідного обміну досвідом учасникам форуму побажав перший заступник голови Сумської обласної ради Анатолій Річкаль. Він наголосив, що майбутнє держави залежить від того, якими ми виховаємо молоді покоління українців, які цінності у них виплекаємо.

      «Коли навчання проходить з урахуванням найкращих традицій нашого народу, в тому числі і на звитязі славетного козацтва, впевнений, що молоді люди зростатимуть гідними синами та доньками рідної землі», – сказав Анатолій Якович.
      Перший заступник голови облради зауважив, що з 2014 року почалося велике випробування для України, однак Сумщина не допустила розбрату на своїй території, а все тому, що її жителі – істинні патріоти, котрі на ділі довели готовність боронити мир та захищати власну країну.
     «Сьогодні, як ніколи, потрібно приділяти увагу молоді, з самого малку формувати національну свідомість, прищеплювати основоположні чесноти українця. Тож подібні конференції є вкрай затребуваними й актуальними», – додав Анатолій Річкаль.
Анатолій Якович також наголосив, що важливість науково-практичного обговорення даної проблематики відзначено і на державному рівні. Адже, вітальний лист на адресу учасників форуму надіслав голова Верховної Ради України Андрій Парубій, який зачитав перший заступник голови Сумської обласної ради за дорученням спікера українського Парламенту.

      Сумщина в аспекті національного виховання учнівської молоді має цілу низку вагомих напрацювань. Як приклад – успішне запровадження козацьких класів у КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №25, м. Суми. Власними досягненнями у даній царині поділилася на пленарному засіданні учитель-методист Ліна Крівшенко, яка виховує юних козачат. Вона зізналася, що її клас майже нічим не відрізняється від інших, що в ньому навчаються такі ж самі діти, як і більшість учнів початкової школи, – малі непосиди. Утім, вони більше за інших працюють над своєю творчою самореалізацією, приймають активну участь у суспільно корисних справах міста і вже зараз її козачата усвідомлюють, наскільки важливо берегти і любити рідну землю, примножувати її багатства, бути справжніми друзями своїм товаришам і ніколи не підводити їх.

        Козачата – ті діти, котрі впродовж чотирьох років учаться творити добро задля інших людей. Вони ті, хто ростить козацький ліс і дитячий козацький сквер на території школи. Вони ті, хто відроджує традиції українського народу і славного Січового товариства, встановлює на території школи Новорічну ялинку і Пасхальне дерево, ті, хто збагачує наше рідне козацьке місто. Вони ті, хто творить його новітню історію. Вони ті, хто вже сьогодні господарюють на рідній землі.
       Генерал-командор Віктор Лях поділився досвідом організації козацького самоврядування, дотримання в дитячій чоті належного порядку й козацького побратимства, виборів і призначення отаманів дитячих структурних підрозділів, навчання їх діяти згідно своїх прописаних обов’язків.
    Таким чином, уже в ранньому шкільному віці на своїх дитячих радах і в повсякденному житті козачата здобувають «Ази державного управління» шляхом колективного обговорення й вирішення назрілих проблем у процесі творчої паритетної взаємодії дітей і дорослих. Отаман паланки також ознайомив учасників науково-практичної конференції з програмою туристсько-екологічної діяльності учнів козацьких класів молодшого шкільного віку, розраховану на чотири роки навчання. Зосередив увагу на тому, що тривале активне перебування на свіжому повітрі зміцнює здоров’я дитини, підвищує її фізичну та розумову працездатність, розвиває мислення і зв’язну виразну мову. У походах засвоюються цінні для життя знання і навички, закладаються підвалини національної й екологічної культури козачат. Окрім цього, вони навчаються гарно орієнтуватися в лісовій місцевості, визначати засідку умовного «ворога» за голосом і поведінкою диких тварин, виживати в екстремальних ситуаціях.

      Професор Микола Лазарєв ознайомив учасників конференції з особливостями застосування технологій евристичної освіти у навчанні й вихованні учнів козацьких класів, завдяки чому, навіть математичні завдання, козачата спроможні розв’язувати в кілька способів. До того ж, на переконання Миколи Остаповича евристичне навчання сприяє розвитку у молодших школярів творчого мислення й дипломатичних якостей.

       Професор Олена Козлова виступила з доповіддю «Громадянська позиція майбутнього вчителя як педагогічна проблема», під час якої презентувала монографію: Козлова О.Г., Бушнєв Ю.С. Громадська позиція майбутніх учителів: теорія і практика формування у процесі професійної підготовки у педагогічному коледжі.

        Концептуальні засади хортингу щодо виховання дітей, молоді та студентів розкрила у своєму виступі Зоя Діхтяренко, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри хортингу та реабілітації Навчально-наукового інституту спеціальної фізичної і бойової підготовки та реабілітації Університету державної фіскальної служби України. Вона зосередила увагу на формуванні у козачат і джур тих бойових якостей, яких потребують захисники Вітчизни.

       Затребуваною у козацькому гарті стала доповідь учителя музики, козацької берегині Наталії Радчук «Вплив пісні на патріотичне виховання та розвиток окремих якостей козачат і джур». Доповідь Наталії Іванівни викликала особливий інтерес у військовослужбовців і козаків. Адже пісня завжди кличе до звитяги, мотивує до удосконалення бойової майстерності. Без маршової пісні не можливе досягнення злагоджених дій в строю, відчуття святковості дійства і взагалі, – здійснення козацької звитяги, заклику до захисту Вітчизни. Пісня була і залишається затребуваною при організації навчання й виховання учнів козацького класу. Пісня не тільки будить любов до рідного краю, розбуджує в учнів патріотизм, милосердя, виховує в молоді естетичний смак, формує бачення краси, але й сприяє досконалості та чистоти (шліфування) рідної мови…

       З доповіддю «Інноваційні підходи до фізичного виховання козачат у процесі туристсько-екологічного походу вихідного дня» виступив військовий старшина Михайло Лях, аспірант кафедри теорії і методики фізичної культури СумДПУ ім. А.С. Макаренка. До таких інновацій Михайло Вікторович відносить: залучення переважної більшості батьків, котрі в походах мають виконувати обов’язки вчителів окремих груп дітей; поділ класу на структурні підрозділи: три рої по 10 дітей та десять застав по 3 дитини ( такими структурними підрозділами легко керувати та здійснювати фізичну, пізнавальну, науково-дослідну, діяльність без шкоди для довкілля); використання прикладних видів творчості, як, наприклад, «Вузликова гімнастика», у процесі якої дитина має зав’язати певний вузол десятками способів; використання мотузок при навчанні лазінню по стовбурах дерев; спонукання до дотримання екологічно виваженої поведінки козачат за допомогою таких творчих методів непрямого впливу, як кричалки або хорові римовані декламації, що виголошуються гучно чи шепотом тощо.

         Секретами патріотичного виховання школярів поділився Анатолій Близнюк, директор музею бойової слави Сумської міської організації ветеранів України.

      Далі проводилися екскурсії зеленими зонами, створеними руками козаків, джур і козачат, фотографування з учасниками конференції, круглі столи з обговорення проблем військово-патріотичного виховання козацької молоді, її підготовки до служби в елітних військах Збройних Сил України, секційні засідання.

        Слід зазначити, що у роботі ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференція «Інноваційні підходи до виховання учнів козацьких класів і хортингістів у навчальних закладах» взяли участь 168 науковців і практиків, з яких 14 – іноземних учасників з 10 країн світу.
       Сподіваємося, що – як зазначив у своєму привітанні Голова Верховної Ради України Андрій Порубій – робота нашої конференції сприятиме популяризації діяльності козацьких класів і хортингу як інноваційних напрямків у системі виховання учнівської молоді, об’єднання зусиль козацьких організацій і педагогічних колективів шкіл у справі військово-патріотичного виховання учнів, зміцнення зростаючого інтересу науковців, учителів та студентів до пошуку інноваційних підходів і шляхів розв’язання актуальних проблем теорії та практики фізичного, інтелектуального, духовного й морального гарту юних українців.

Інформація надана отаманом Сумської паланки МГО "Козацтво Запорозьке" - Генерал-командором Віктором Лях

Вгору
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine
FREEhost.UA best hosting in Ukraine